ETA Madrid'le yine müzakere istiyor

ETA Madrid'le yine müzakere istiyor
ETA Madrid'le yine müzakere istiyor

Barcelona Başkanı Laporta, bir ödül alırken, ?kendi devletinde teşkilatlanmış Katalan milleti? istedi. FOTOĞRAF: afp

ETA'nın siyasi kanadı Batasuna'nın başını çektiği Bask milliyetçisi solcu bir grup, İspanya hükümeti ile ETA arasında yeni müzakere başlatılması çağrısı yaptı. Şiddetin sona ermesi, Bask bölgesinden askerlerin çekilmesi ve mahkûmların bırakılması talep edildi

MADRİD - İspanya’da Bask ülkesinin bağımsızlığı için savaşan ETA’nın Mart 2006’daki kalıcı ateşkesi ilanını dokuz ay sonra bozmasından beri barış süreci diriltilemez ve gerilim yükselirken, ETA’nın siyasi kolu gözüyle bakılan ve yasadışı ilan edilen Batasuna Partisi’nin üyelerinin de aralarında bulunduğu solcu bir hareket Madrid ile ETA arasında yeni müzakere süreci başlatılması çağrısı yaptı. Bask milliyetçisi solcu grup, ‘Demokratik süreç için ilk yol: İstek ve önceliklerimiz’ başlıklı bildiri yayımlayarak, Kuzey İrlanda barış sürecinde kullanılan ilkeler temelinde müzekere talep etti. Talepler şöyle:

Demokratik yolla müzakere
* Bask bölgesinde şiddetin tamamıyla sona ermesi

* Jose Luis Rodriguez Zapatero başbakanlığındaki sosyalist hükümet ile ETA arasında müzakerelerin yeniden başlaması

* Müzakarelerin Bask bölgesinin askerden arındırılması, ETA mahkumlarının serbest bırakılması, sürgünde olanların geri döndürülmesi ve çatışmanın kurbanlarına adil muamele edilmesi temellerinde yapılması

* Müzakerelerin tamamıyla siyasal ve demokratik yollardan yürütülmesi

Özeleştiri var, ETA’ya laf yok
Güney Afrika ve Kuzey İrlanda örneklerini veren ‘Izquierda Abertzale’, ‘Bask bölgesinde artık hiç kimsenin ‘silahlı mücadeleyi ve şiddetti’ istemediğini vurgulayarak şunları dile getirdi: “Önceliğimiz mevcut senaryoyu değiştirmektir. Bunun için silahlı çatışma ve bloğun yerini diyalog, anlaşma ve tüm ülke için kalıcı ve istikrarlı bir çözüm almalıdır. Bizim kendimizin de değişmesi gerekiyor. Özeleştiri ve ciddi bir biçimde düşünmek gerekiyordu ve kendi adımıza bunu yapıyoruz.” 

Madrid’den olumsuz yanıt
Ancak bildiride AB’nin terör örgütleri listesinde yer alan ETA’yı kınayan ifade yer almazken, İspanyol hükümetinden de olumlu yanıt gelmedi. İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba “Bu zamana kadarkilerin benzeri, bu biçimde hiçbir yere varılmaz. Çatışmayı sona erdirmek için tek yol ETA’nın silah bırakmasıdır” dedi. Zapatero 2004’te iktidara gelir gelmez Bask sorununu çözmek için ETA ile müzakere başlatmıştı, ama İspanya ile Fransa’nın ETA’ya operasyonlarının sürmesinin de etkisiyle 2006 sonunda süreç iki kişinin öldüğü bombalı saldırıyla çökmüştü. Ondan beri ETA’nın pek çok lideri yakalandı. 

Laporta: Bağımsızlık lazım
Katalan milliyetçiliğinin sembolü olan FC Barcelona kulübünün başkanı Joan Laporta ise ‘kendi devletinde teşkilatlanmış bir Katalan milleti hayalini gerçekleştirmek için çalışma’ vaadinde bulundu. Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin verdiği Lluis Compays Ulusal Ödülü’nü alan Laporta, “Katalonya’nın bağımsızlığı savundum, savunuyorum ve savunacağım. Katalan devleti hayalini özellikle çocuklarım için istiyorum” dedi. Baskılara rağmen bu düşüncesini kamuoyu ile paylaşmaktan çekinmediğini belirten Laporta, “Katalancı biriyim. Ülkemi, Katalonya’yı, onun insanlarını ve dilini seviyorum” diye konuştu. (aa, Reuters)