Etanol ittifakı derde deva mı?

Brezilya, yarın eski bir Teksaslı petrolcüyle biyoyakıt ittifakına imza atıyor. Önde gelen bir biyoyakıt olan ve benzin yerine ya da benzini destekleyici olarak...

SAO PAULO - Brezilya, yarın eski bir Teksaslı petrolcüyle biyoyakıt ittifakına imza atıyor. Önde gelen bir biyoyakıt olan ve benzin yerine ya da benzini destekleyici olarak kullanılan etanolün bir numaralı üreticisi Brezilya ile iki numaralı üreticisi ABD, etanol üretimi ve kullanımını teşvik anlaşması imzalıyor. İmzacılardan ABD Başkanı George W. Bush'un hayali, akaryakıt yerine etanolü koyup bir taşla iki kuş vurmak: Hem küresel ısınmaya yol açan gazların salınımına kısıtlama getirmeksizin çevreci görünmek, hem de petrole bağımlılığı azaltmak. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın hayali de, ülkesinin lideri olacağı küresel etanol pazarı. Ama uzmanlar etanolle 'insanlık gemisinin yürümeyeceği' uyarısı yapıyor.
Her yer 'etanol tarlası'
Dünyadaki etanol üretiminin yüzde 70'ini Brezilya ile ABD karşılıyor. Brezilya şekerkamışından elde edip otomobil benzini olarak kullanıyor. ABD mısır, dallı darı, soya gibi hububattan elde edip benzin yükseltici olarak kullanıyor. Dünya otomotiv sanayii de, giderek daha çok biyoyakıta uyumlu araç piyasaya sürüyor. Lula yarın Bush'la görüşmesinde, ABD'nin Brezilya etanolüne uyguladığı 3.8 litre başına 54 sentlik gümrük vergisini kaldırmasını isteyeceğini belirtmişti. Koparacağı vaadin hesabını da 31 Mart'taki ABD ziyaretinde soracak. Daha sonra, Brezilya'nın ABD taleplerini karşılamak için Orta Amerika ve Karayip ülkelerinde etanol üretmesi hayata geçebilecek.
Geçen yıl ürettiği etanolün yarıdan fazlasını ABD'ye satan Brezilya, araçlarının yüzde 80'i etanolle çalıştığından, artan ABD talebini dış üretimle karşılamak zorunda. 2013'te sayısı 15 milyonu geçecek hem etanol hem benzinle çalışan araçların (FFV) 28.7 milyar litre biyoyakıt tüketeceği hesaplanıyor. Brezilya da üretimini beş yılda 15 katına çıkarma peşinde.
Gelgelelim etonol üretiminde gerekli bitkileri bu kadar çok miktarda yakıt elde edebilmek için dağ taş demeden her yere ekmek gerek. Çiftçi örgütleri, bu yüzden gıda maddesi ekimi yapılamayacağı, gıda üretiminin azalmasıyla fiyatların tavana fırlayacağı ve açlıkla yoksulluğun artacağı uyarısı yapıyor. Örneğin Meksika'da mısır fiyatlarının artması yüzünden mısır unundan yapılan tortilla pizasının pahalanması üzerine yüz binlerce kişi sokağa dökülmüştü. Günde 5 dolara geçinen sıradan Meksikalı için sevgili 'tortilla'sının kilosunun 1.36 dolara yükselmesi isyan sebebi. BM Çevre Programı'na göre, Brezilya'nın etanol üretimi için gözünü tümüyle karartması halindeyse, 'dünyanın akciğerleri' diye nitelenen Amazon Ormanları'nın yerle bir edilmesi tehlikesi var. Üstelik fabrikada etanol elde etme sürecinde yine akaryakıt ürünleri kullanmak gerektiğinden, fosil yakıtlardan tümüyle kurtuluş olmayacak ve küresel ısınmaya kesin çözüm bulunamayacak. (Dış Haberler)