Evanjelistler de İkinci Hayat'a el atmış

İnternette 3 milyon kişinin tam teşekküllü bir 'ikinci yaşam' kurduğu Second Life sitesi, Evanjelistlerin de favorisi oldu. Bir yılda Budist, Müslüman ve Yahudi cemaatlere merhaba diyen bu üç boyutlu sanal âlem...

LOS ANGELES - İnternette 3 milyon kişinin tam teşekküllü bir 'ikinci yaşam' kurduğu Second Life sitesi, Evanjelistlerin de favorisi oldu. Bir yılda Budist, Müslüman ve Yahudi cemaatlere merhaba diyen bu üç boyutlu sanal âlem, artık Evanjelist kiliseleri de ağırlıyor. Siteye son katılan Hayat Kilisesi. Kiliseyi ziyaret eden kullanıcılar, papaz Craig Groeschel'in vaazını dinlerken, 'bir tıkla' sanal ibadet yerlerinde diz çöküp dua ediyor.
Groeschel'in son planı Paskalya törenlerini siteden canlı yayımlamak. Kilisenin ziyaretçi sayısı tam bilinmese de MTV'nin Laguna Beach veya Toyota'nın Scion City sitelerinden daha çok ziyaretçi topladığı olmuş. Northbound Kilisesi ise Paskalya'yı yayımlamıyor. Papaz Larry Transue, 'sanal kilisenin gerçeğinin ikamesi olacağına' inanmasa da Second Life'tan umutlu: "İnançsızlara, imanın öğretilebileceği önemli bir Evanjelizm aracı olabilir." Sanal ibadeti tuhaf bulan Denver Kilisesi'nden Francis Maier ise, "Tıpkı sanal seks gibi. Gerçeği daha güzelken, niye zaman kaybedesiniz" diyor. (L.A. Times)