Evanjelistler nedamet getirdi

Afganistan'da Taliban'ın 19 Temmuz'da kaçırdığı Güney Koreli rehineler, aralarından ikisinin öldürülmesi ve haftalar süren pazarlıklardan sonra Seul'e döndüklerinde nedamet getirdi.

SEUL - Afganistan'da Taliban'ın 19 Temmuz'da kaçırdığı Güney Koreli rehineler, aralarından ikisinin öldürülmesi ve haftalar süren pazarlıklardan sonra Seul'e döndüklerinde nedamet getirdi. Evanjelist misyoner olmalarına rağmen Afganistan'ın güneyine yardım faaliyeti için giderek Taliban'ın açık hedefi haline gelen Güney Koreliler, yarattıkları sorundan ötürü üzgün ve pişman olduklarını belirtip halklarından ve hükümetten af diledi.
Rehinelerin sözcüleri, Seul'deki havaalanında ellerinde kaybettikleri iki arkadaşlarının fotoğraflarıyla, "Milletimizin ve hükümetimizin başına çok büyük bir sorun açarak onları zor durumda bıraktık. Bu nedenle onların huzurları önünde eğilerek bizi bağışlamalarını diliyoruz" diye konuştu. Taliban rehineleri bırakmak için 20 milyon dolardan fazla fidye aldığını söylerken, Güney Kore yönetimi bu iddiayı reddediyor. Almanya ve Kanada gibi bu ülkede güç bulunduranlar da Seul'e rehineleri bıraktırmak için pazarlığa oturarak Taliban'ı tanıdığı eleştirisi de getiriyor. (bbc, Reuters)