Faili meçhul kalmaya mahkûm bomba

Gürcistan, Gürcü köyü Tsitelubani'de beş metre delik açan füzenin Rus SU-24'ten atıldığı iddiasıyla Rusya'ya şamar atmaya çalışırken, bomba etrafındaki tartışmalar evlere şenlik.

TİFLİS - Gürcistan, Gürcü köyü Tsitelubani'de beş metre delik açan füzenin Rus SU-24'ten atıldığı iddiasıyla Rusya'ya şamar atmaya çalışırken, bomba etrafındaki tartışmalar evlere şenlik. Tiflis füzenin 140 kilo TNT savaş başlığı taşıyan ve radarları vurmak için özel üretilmiş Rus yapımı Raduga Kh-58 olduğunu tespit ederken, "İşte delil" diye ortaya atılan Gürcü Dışişleri Bakanı Gela Bejuaşvili, AB ve ABD'yi arayıp tepki örgütlemeye girişti. Ama Avrupa Komisyonu, sukûnet telkin edip 'Olay aydınlanıncaya dek yorum imkânsız' diyerek kenara çekildi. ABD Dışişleri de 'Saldırı ama arkasında kimin olduğunu söylemek için erken' diyerek polemikten kaçındı. Baltık ülkeleri Rusya'yı şiddetle kınarken, NATO 'gizemli' bombayla ilgili gelişmeleri izlediğini duyurdu.
'Bombayı kim attı' sorusuna gelince... Rusya'nın yanıtı değişmedi:
'Gürcüler kendilerini bombaladı.' Osetler de Gürcü komplosu olduğunda ısrarlı. Uzmanlarsa failin bulunamayacağında hemfikir. Rus uzman Pavel Felgenhauer "Rusya'nın işbirliği olmadan anlamak imkânsız" derken, Gürcü uzman Gia Anchabadze "Asla öğrenemeyeceğiz" vurgusu yaptı. Gürcü muhalefeti de 'Madem radar tespit etti, niye vurmadık" diye efelendi.
(ap, afp)