Fakir Amerikalılar Küba tıbbına emanet

ABD'nin ezeli düşman belleyip 45 yıldır ambargo uyguladığı komünist Küba, dünyaca ünlü tıp okullarından birinden sekiz Amerikalı genci mezun etti.

HAVANA - ABD'nin ezeli düşman belleyip 45 yıldır ambargo uyguladığı komünist Küba, dünyaca ünlü tıp okullarından birinden sekiz Amerikalı genci mezun etti. Latin Amerika Tıp Okulu'ndaki altı yıllık eğitimi tamamlayan dördü New York'lu, üçü Kaliforniyalı, biri Minnesota'lı ve hepsi azınlık kökenli gençler, fakir Amerikalılar için hizmete hazırlar.
Küba lideri Fidel Castro'nun dünyadaki fakir ailelere fırsat penceresi açmak için 1999'da kurduğu okuldan bu yıl mezun olan 25 ülkeden 2 bin 100 öğrenci salı günü Havana'daki Karl Marks Tiyatrosu'nda törenle diplomalarını aldı. Amerikalı sekiz öğrenci de, Castro'nun yedi yıl önce siyahların lobi grubu 'Kongre Siyah Parti Toplantısı' ile yaptığı anlaşma çerçevesinde bedava eğitim gören 100 Amerikalıdan diploma alan ilk grup oldu. 10 bin öğrencinin okuduğu okula seneye 18 Amerikalı katılacak.
Fakirlere deva olacaklar
Seyahat yasağından tıp öğrencilerini muaf tutan Bush yönetiminin, öğrencilerin diplomalarına denklik verip vermeyeceği merak ediliyor. Öğrencilerin ABD hastanelerinde çalışmak için üç sınavdan geçmeleri gerek. Castro'dan sosyalist ilham kapan gençler, ABD'de Küba'ya bakış yüzünden ayrımcılıkla karşılaşmaktan kaygılı olsalar da aldıkları donanım ortaya çıktığında önyargıların yıkılacağı görüşündeler. New York'lu Toussaint Reynolds ise, "Tıbbın bir iş değil sosyal ve insani bir uğraş olduğunu öğrendim" derken bir de mesajı var: "ABD fakir siyahlara ülkelerinde okuma fırsatı verirse onlar da Küba'ya gelmez. Buradaki eğitimin ABD'de maliyeti en az 200 bin dolar. Bu ailelerin kaldırabileceği bir yük değil." Okland'lı Jose De Leon, "ABD'de tıp eğitimi alırken 250-500 bin dolar borçlanıyor, mesleğin ilk 10 yılını bu borcu ödeyerek harcıyorsun" derken, Kaliforniyalı Carmen Landau da, geri dönünce kendini fakir ailelere adayacağını söyledi. (ap, afp, bbc)