Fantastik fetvalar diyarı Mısır

Ayda binlerce fetvanın yayımlandığı Mısır'da halk, ulemanın beyan ettiği birbirinden acayip dinsel tavsiyeler karşısında feleğini şaşırdı.

KAHİRE - Ayda binlerce fetvanın yayımlandığı Mısır'da halk, ulemanın beyan ettiği birbirinden acayip dinsel tavsiyeler karşısında feleğini şaşırdı. Sünni İslam öğretisinin merkezi konumundaki El Ezher Üniversitesi'nin Hadis Kürsüsü Başkanı İzzet Atiye'nin kadınların birlikte çalışabilmeleri için işyerindeki erkekleri emzirerek süt kardeşliği kurmaları fetvasının üstüne, ulemadan Şeyh Ali'nin 'Hz. Muhammed'in idrarını içmiş birisi şefaatine nail olmuştur' fetvası tuz biber ekti.
Kuma da evlatlık da fetvalık
Peygamberin idrarını içtiği iddia edilen bir kadının hikâyesine 'Din ve Yaşam' adlı kitabında yer veren Şeyh Ali'nin diğer fetvaları şöyle: "Bekâretini yitiren erkeklerle eşitlik açısından bekâretini yitirmiş bir kadın kızlık zarını diktirerek eski statüsünü alabilir. Evli kadın zina eder de pişman olup Allah'tan af dilerse, yaptığını kocasına söylemese de olur."
Kahire Amerikan Üniversitesi'nden Prof. Celal Emin 'Peygamberimizle ilgili Danimarkalı karikatürlere çok kızmıştık, halbuki bu fetvalar onlardan çok daha fazla İslam'a zarar veriyor' görüşünü dile getiren bir makale kaleme aldı. Mısır'da devlete bağlı iki fetva makamı var: Adalet Bakanlığı'nın Fetva Evi ile El Ezher'in Fetva Komitesi. Bunlara itibar etmeyen İslami örgütlerin de sayısız fetva makamı var. Ezher Camii'nin girişindeki Fetva Komitesi, müminleri 'fetva bedava' tabelasıyla karşılıyor. Haftada altı gün 10.00-14.00 arası fetva dağıtan komitenin ziyaretçisi çok.
Eşinin 18 yaşında kuma getirmesinden yakınan kadının "Onunla beş, benimle bir gece geçiriyor. Boşanabilir miyim" sorusuna şeyh "Bütün kadınlara eşit muamele şart. Güzellikle çözemiyorsan boşanma istersin" yanıtını veriyor. İşte fetva... Ardından çıkagelen çiftin sorunu dokuz aylıkken evlat edindikleri şimdi dokuz yaşına gelmiş erkek çocukları. Cami imamı kadına "Sen doğurmadıysan ve süt annesi de değilsen ergen erkek çocukla yaşaman haram" deyince soluğu burada almışlar. Şeyh, "İmam doğru söylemiş" fetvasıyla yıkılan aileye "Bir başka şeyhe de sor" diyor. (NY Times)