FARC'ın kaçırdığı rehineler dört yıl sonra ses verdi

Kolombiya'daki Uribe yönetimi, solcu Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) elindeki 45 rehinenin kurtarılması için Venezüella lideri Hugo Chavez'in arabuluculuğuna son vermesinin ardından 2003'ten beri ilk kez bu kişilerin sağ olduğuna dair görüntülerle sahneye çıktı.

BOGOTA - Kolombiya'daki Uribe yönetimi, solcu Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) elindeki 45 rehinenin kurtarılması için Venezüella lideri Hugo Chavez'in arabuluculuğuna son vermesinin ardından 2003'ten beri ilk kez bu kişilerin sağ olduğuna dair görüntülerle sahneye çıktı. 2002'te başkanlık kampanyası sırasında kaçırılan ve eşi sebebiyle Fransız vatandaşlığı da bulunan kadın siyasi Ingrid Betancourt ile 2003'te kaçırılan üç ABD'li müteahhidin de aralarında bulunduğu 16 rehineye dair beş video kaydı yayımlandı.
Mektup da yazmışlar
Bogota'daki operasyonda üç gerillayla birlikte ele geçirilen görüntülerin 26 Ekim tarihli olanında Betancourt, mavi pantolon ve beyaz gömlek giymiş halde elleri zincirli oturuyor. FARC'ın rehine siyasetinin sembolü olan Betancourt'un hüzünlü ve zayıf hali dikkat çekiyor.
1 Ocak tarihli görüntülerde ise Amerikalı Mark Goncalves, Kein Stambler ve Thomas Howes'un durumları daha iyi. Kayıtlarda ses olmasa da ordu rehinelerin bazı resim ve mektuplarını da buldu. Bunlardan biri Betancourt'un annesine yazdığı mektup. Kasetlerin yollandığı rehinelerin aileleri de yakınlarının en azından sağ olduğunu öğrendikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.
Uribe, FARC'ın rehine müzakereleri için askersizleştirilmiş bölge oluşturması talebini reddetmiş, ardından kendisi yerine Genelkurmay Başkanı'yla görüştüğü gerekçesiyle Chavez'in arabuluculuğuna son vermişti. Venezüella lideri de bu ülkeyle ilişkileri dondurmuştu.