Fas Kapısı'nda inşayı İsrailliler durdurdu

İsrail, İslam dünyasını kızdıran ancak Türkiye ve UNESCO'nun 'yeşil ışık' yaktığı Harem üş-Şerif'teki Fas Kapısı'na çıkan yeni köprü planını kendi arkeologlarının itirazı üzerine durdurdu.

KUDÜS - İsrail, İslam dünyasını kızdıran ancak Türkiye ve UNESCO'nun 'yeşil ışık' yaktığı Harem üş-Şerif'teki Fas Kapısı'na çıkan yeni köprü planını kendi arkeologlarının itirazı üzerine durdurdu. Jerusalem Post ve BBC'ye göre, Kudüs Belediye Başkanı Uri Lupolianski, İsrailli arkeologların arkeolojik avluya zarar vereceği endişelerine hak verip alternatif bir çözüm bulunması için planı geri çekti.
Fas Kapısı'na çıkan tarihi taş yol (rampa) 2004'te depremden yıkılınca geçen yıl ahşap köprü kurulmuştu. İsrail orijinalinden üç kat büyüklüğünde kalıcı köprü inşası için şubatta kazı başlatmıştı. Ama plan İsrailli arkeologları da kızdırmıştı. Bir yetkili, köprü için aslında belediyeden izin alınmadığının ortaya çıktığını, projenin iki ay önce dondurulduğunu söyledi. Lupolianski'nin de, "Arkeolojik avluya dokunulmamalı" görüşünü bildiren Eski Yapıtlar İdaresi'nin eski yetkilisi Prof. Amos Kloner gibi arkeologları dikkate alarak alternatif çözüm istediği belirtildi. Şimdi komitelerin daha küçük bir köprüyü eski yol üzerinde yapmak dahil alternatif planları değerlendirdiği kaydedildi. (Dış Haberler)