Fayed'e kalsa, bağımsız İskoçya'nın ilk lideri olacak

Fayed'e kalsa, bağımsız İskoçya'nın ilk lideri olacak
Fayed'e kalsa, bağımsız İskoçya'nın ilk lideri olacak

Fayed, İskoç eteğiyle yaptırdığı heykelini Harrods mağazasına koydurmuştu.

LONDRA - Londra’daki ünlü Harrods mağazasının sahibi Mısırlı işadamı Muhammed El Fayed, Britanya’dan koparak bağımsızlığa kavuşmasını istediği İskoçya’nın ilk devlet başkanı olmak istiyor. 80 yaşındaki Fayed, geniş arazileri bulunan İskoçya’da  gelecek yılki referandumdan bağımsızlık kararı çıkması için elinden geleni yapmakta kararlı olduğunu söyledi.
Oğlu Dodi ve Prenses Diana’nın 1997’de öldüğü Paris’teki trafik kazasının ardında Britanya gizli servisi ile Kraliçe’nin eşi Prens Philip’in olduğu savından hiç vazgeçmeyen Fayed, İskoçya hayallerini Times’a açtı. Bağımsızlık sonrası İskoçya’nın vatandaşı olmayı uman Fayed, ‘İskoç yoldaşlarına’ ‘yaşadıkları komadan çıkıp İngilizlerden ve onların korkunç politikacılarından kurtulmaları’ çağrısı yaptı. İngiliz kraliyetinin İskoçya’dan kovulmaları gerektiğini, aksi halde ülkenin sonunun Bangladeş gibi olacağını savunan Fayed, yazlık olarak kullanılan Balmoral Kalesi’ni de alıp müze yapmayı önerdi. Fayed, İskoçya’nın bağımsızlık yanlısı Başbakanı Alex Salmond’un maddi yardım önerisini reddetmesine ise kızgın: “İskoçya için herşeyi yaparım ama bu Salmond’u istemiyorum. Ben orada mülk alıyorum, iş imkânı yaratıyorum, turist getiriyorum... İskoçya’ya inanıyorum ama Salmond görüşme isteğimi reddediyor.” 

Mitolojik sebep
Fayed’in kendisini İskoç hissetmesinin bir de mitolojik temeli var. Efsaneye göre, 3600 yıl önce firavun babasıyla anlaşmazlığa düşen Mısır Prensesi Skota, iki oğlu ve ileride İskoç krallarının iktidar simgesi olacak Kader Taşı’nı alıp denize açılmış. Keşfettiği rüzgarlı topraklara adı verilen Skota, İskoç soyunun atası oldu. Tarihçilerin ‘soylarını Truvalılara dayandıran İngilizlere karşı İskoçların geçmişlerini daha eskilere çekme çabasına’ yorduğu hikayeyi İskenderiye’de okulda öğrenmiş Fayed, Skota’nın bronz heykelini yaptıracak. 100 bin dolara malolacak anıtı Edinburgh veya Glasgow istemezse Fayed kendi arazisinde sergileyecek. (Times)