FBI tuzağına düşen dörtlünün terör komplosu ortaya çıkarıldı

FBI tuzağına düşen dörtlünün terör komplosu ortaya çıkarıldı
FBI tuzağına düşen dörtlünün terör komplosu ortaya çıkarıldı

Dört Müslüman Amerikalının lideri Cromitie, Yahudileri vurmak ve cihada katılmaktan da söz etmiş. FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - ABD’de FBI’ın aralarına sızdırdığı bir muhbirle yönlendirdiği ve biri Türk beş kişinin karıştığı 2007’deki Fort Dix üssüne saldırı komplosunun bir benzeri New York’ta ortaya çıktı. Tam Başkan Barack Obama’nın Guantanamo’yu kapatıp esirleri ABD’ye getirme planının gürültü kopardığı sırada bir sinagog ve askeri uçaklara saldırı planladıkları iddia edilen dört Amerikalı Müslüman tutuklandı.
Dün mahkemeye çıkartılan James Cromitie, David Williams, Onta Williams ve Laguerre Payen, Bronx semtindeki Riverdale sinagogu önünde plastik patlayıcı yüklü bir otomobili havaya uçurma ve kentin 85 km kuzeyinde Ulusal Hava Muhafız Üssü’ndeki askeri uçakları Stinger füzeleriyle vurma komplosuyla suçlanıyor. Zanlıların bir yıldır FBI’ın gizli takibi altında olduğu ve bir muhbirle çalıştıkları belirtildi. İddianameye göre, FBI muhbiri, zanlılara etkisiz hale getirilmiş füze ve patlayıcılar temin etti. Haziran 2008’de zanlılardan Cromitie, muhbire Afganistan’daki savaş nedeniyle öfkesini dile getirip ‘Amerika’ya bir şeyler yapmak gerektiğini’ söyledi. Ekim 2008’de muhbir,  FBI’ın kamera yerleştirdiği bir evde dördüyle toplantılar yapmaya başladı. Toplantılarda grup New York’ta saldırı düzenleme arzularını dile getirirken, Cromitie muhbirden füze ve patlayıcı temin etmesini istedi. Nisan 2009’da grup sinagog ve uçaklara saldırıda anlaşıp ardından keşif operasyonlarına başladı. Hem sinagog hem de uçakların fotoğrafları çekildi. İstenen silahlar temin edildiğinde, bunların gerçek olduğunu sanan zanlılar 15 kiloluk patlayıcıdan bir kısmını araca, kalanını iki torbayla sinagogun önüne koyacaktı. İddianamede Cromitie’nin elinde silah olsa sokaktaki Yahudileri vurmaya niyetli ve Pakistan’daki Muhammed Ordusu’yla cihada  katılmaya istekli olduğu öne sürüldü.
Federal mahkemede yargılanan zanlılar,  25 yılden müebbete varan hapis cezası alabilecek. New York Vali Yardımcısı David Paterson zanlılardan Cromitie’nin anne-babasının Afgan, diğerlerinin Arap kökenli olduğunu belirtti. Paterson, Cromitie’nin Abdurrahman, Williams’ın Davud, Onta Williams’ın Hamza ve Payen’in Emir ve Almando takma isimlerini kullandığı bilgisini verdi. Cumhuriyetçi vekil Peter King, zanlıların geçmişte hapse düştüklerinde din değiştirdiği belirtip “FBI ve New York polisinin takibi olmasaydı trajik kayıplar olacaktı” dedi. Fort Dix davasında FBI gençlere tuzak kurmakla
suçlanmıştı. (afp, New York Times)