FDP sözcüsü: Türkiye'nin AB üyeliğine açığız

FDP sözcüsü: Türkiye'nin AB üyeliğine açığız
FDP sözcüsü: Türkiye'nin AB üyeliğine açığız

Westerwelle (sağda) zaferini hayat arkadaşı Michael Moritz ile bira içerek kutladı.

FDP dış politika sözcüsü Hoyer 'Türkiye'nin AB üyeliğine açığız. Üyelik ihtimali dahilinde müzakere yürütülmeli' diyerek ekledi: 'İmtiyazlı ortaklık çağdışı'

BERLİN - Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri ve Başbakan Angela Merkel’in Türkiye’ye AB üyeliği yerine imtiyazlı ortaklık verilmesi ısrarı malumken, seçimden yeni koalisyon hükümetinin müstakbel ortağı çıkan Hür Demokrat Parti (FDP) Türkiye politikasına dair ilk açıklamayı yaptı. Reuters’e konuşan FDP’nin parlamento dış ilişkiler sözcüsü Werner Hoyer, Türkiye’nin yıllar alsa bile AB kriterlerini tamamlaması için bir fırsatı hak ettiğini söyleyip “Türkiye’nin AB üyeliğine biz çok daha açığız. Türkiye ile müzakereler yürüttüğümüze göre, katılım ihtimali dahilinde müzakere etmeliyiz” dedi. Hoyer, Merkel’i “Kanımca imtiyazlı ortaklık bugünlerde biraz çağdışı bir deyim” diyerek iğneledi. Reuters, dış politika deneyimi bulunmamasına karşın Dışişleri Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan FDP lideri Guido Westerwelle’nin, Berlin’in Türkiye politikası üzerinde etkili olacağı yorumunu yaptı. 

Özdemir: Köklü değişiklik olmaz
Yeşiller liderlerinin seçim sonuçlarını değerlendirme toplantısında da, Eşbaşkan Cem Özdemir, dış politikada köklü değişiklik beklemediğini söyledi. Özdemir, CDU/CSU-FDP hükümetinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceği sorusu üzerine “Henüz bir şey söylemek zor. Tabii ki, yeni koalisyon Türkiye konusunda aynı hevesi göstermeyecektir. Ancak köklü bir değişim yaşanmaz” dedi. Türkiye’nin müzakerelerinin durabileceği, ciddi sorunların çıkabileceği yorumlarını abartılı bulduğunu belirten Yeşiller lideri, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda FDP’nin büyük çoğunluğunun Yeşiller ile aynı çizgiyi savunduğunu, CDU’nun da anlaşmalara sadık kalacağına inandığını anlattı. Özdemir, yeni hükümetin ABD ile AB’nin çoğunluğunun tezlerine aykırı politika yapmayacağını da öngördü.

Westerwelle BBC’yi azarladı
Almanya’nın ilk ‘açıkça eşcinsel’ dışişleri bakanı olma yolundaki Westerwelle ise, seçim ertesi rengini belli etmeye başladı. Basın toplantısında İngilizce soru soran BBC muhabirini “Burası Almanya. Sizin ülkenizde sorular sizin dilinizde sorulmuyor mu” diye tersleyen Westerwelle, Almanya’nın Amerikan nükleer silahlarından arınması talebini de tekrarladı. Buechel kasabasına konuşlu 20 nükleer silahın gitmesi gerektiğini söyleyen FDP lideri, “Bence Almanya silahsızlanma konusunda yeni bir sayfa açarak üstüne düşeni yapabilir. Soğuk Savaş’ta yerleştirilmiş son silahların da çekilmesini konuşmaya başlamak çok zekice olur” dedi. (Dış Haberler)