Feministlerle buluşan Kaddafi, Avrupalı kadını kurtarmayı vaat etti

34 yıl sonraki tartışmalı Fransa ziyareti bugün sona eren Libya lideri Muammer Kaddafi, Batı'nın 'kara listesınden' çıkmanın sevincini "Artık Avrupa'yı ne zaman istersem ziyaret edebilirim, hatta ABD'yi bile" sözleriyle yansıttı.

PARİS - 34 yıl sonraki tartışmalı Fransa ziyareti bugün sona eren Libya lideri Muammer Kaddafi, Batı'nın 'kara listesınden' çıkmanın sevincini "Artık Avrupa'yı ne zaman istersem ziyaret edebilirim, hatta ABD'yi bile" sözleriyle yansıttı. Kaddafi'nin Libya'daki insan hakları sorunları yüzünden Fransız entelijensiyasının tepkisini çeken ziyareti ise öncesi gün Paris'te 1000 kadar kadınla buluşmasıyla 'taçlandı'. Kaddafi, 'feminist' yanını konuşturup 'Avrupalı kadınları kurtarmayı' vaat etti.
Fransız başkentinde 'Amazon' lakaplı kadın korumalarıyla arz-ı endam eden Kaddafi'nin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile önceki akşam ikinci kez görüşmesinin ardından buluştuğu kadın örgütlerinin üyeleri, Libya liderini 'kızdıracak' yahut 'üzecek' sorular sormamaları için önceden uyarıldı. Fransa'nın farklı yerlerinden Kaddafi'yi görmek için gelen çoğu Afrika kökenli kadın, Libya liderini 'Hoş geldiniz haşmetmahap' bağırışları ve Arap müziği eşliğinde karşıladı. Libya lideri alkış tufanından memnuniyetini gizlemezken, muhabbet 'dünyadaki kadınların ahval-i şeraiti' ve Libya kökenli kadınlara mali destek üzerinde döndü. "Afrika'daki kadınlar adaletsizliğin kurbanı. Çocuk yetiştiriyorlar, erkekler birçok kez evlenip çocuklarını terk ediyor" diyen Libya lideri büyük alkış topladı. Ama hızını alamayıp Avrupalı kadının durumuna el atınca alkışlar azaldı. 'Avrupalı kadınların trajik koşullarda, kimi zaman çalışmaya zorlanarak mühendislik yahut inşaat işçiliği gibi işler yaparak yaşamak zorunda kaldığını' söyleyen Kaddafi "Avrupalı kadınları kurtarmak istiyorum" diye ekledi.
'Avrupa'yı tanımıyor gibi'
Toplantıya katılan 24 yaşındaki Zehra Bughaz, "Afrika'daki kadınlarla ilgili konuşmasını takdir ettim, ama Avrupa kısmı biraz şüpheli. Avrupa'yı gerçekten bilmiyor gibi. Belki de kışkırtıcı olmaya çalışıyordu" dedi. Kadınlar ve Özgürlük derneği başkanı Catherine Chastenet ise "AIDS skandalında Bulgar hemşirelere işkence yapmışken, kadınlar için çok şey yaptığını nasıl söyleriz. Yine de umutluyum, zira terörizm konusunda garantiler verdi" yorumunu yaptı. Bazı kadınlar Kaddafi'den grupları için mali destek isterken, çocuklarını tatilllerde Libya'ya yollamak için uçak bileti isteyen bile çıktı.
Bu arada Libya'da çocuklara HIV virüsü bulaştırdıkları gerekçesiyle sekiz yıl cezaevinde yattıktan sonra Fransa'nın arabuluculuğuyla temmuzda salıverilen beş Bulgar hemşire ve Filistinli doktor, Kaddafi aleyhine işkence ithamıyla suç duyurusunda bulundu. Fransız yasaları, işkence ile suçlananlar hakkında, Fransız topraklarında olmaları halinde dava açılmasına olanak tanıyor.