Fetih el İslam iki yıl savaşmaya hazır

Lübnan'da 19 Mayıs'tan beri 78 kişinin öldüğü çatışmalara tutuşulan ve Filistin mülteci kampı Nahr El Bared'de kuşatmaya alınan Fetih el İslam örgütü, kolay kolay sahneden çekileceğe benzemiyor.

BEYRUT - Lübnan'da 19 Mayıs'tan beri 78 kişinin öldüğü çatışmalara tutuşulan ve Filistin mülteci kampı Nahr El Bared'de kuşatmaya alınan Fetih el İslam örgütü, kolay kolay sahneden çekileceğe benzemiyor. Filistinli grupların arabulucuğunda krizi bitirme pazarlıkları sürerken, örgütün lider yardımcısı Şihab Kaddur iki yıl savaşa hazır olduklarını söyledi. El Hayat'a konuşan Kaddur, Lübnan ordusuna karşı gerilla savaşına bilendiklerini, kampta geniş çaplı yeraltı tünel ve sığınak ağı inşa ettiklerini anlattı. Adamlarını 'Küresel cihadın kıdemli savaşçıları' diye niteleyen Kaddur, "İki yıl ya da daha uzun sürecek bir muharebeye hazırlıklıyız. Beyrut ve Lübnan'daki diğer her yeri havaya uçurabiliriz" dedi.
Abssi yüzünü nihayet gösterdi
El Cezire'de video kaydı yayımlanan örgüt lideri Şakir Abssi ise, Lübnan güvenliğine tehdit oluşturmadıklarını ve çıkan çatışmaların gerisinde üçüncü bir tarafın olduğunu öne sürdü. İlk kez yüzünü gösteren kefiyeli ve sakallı Abssi, "Savaşımız Lübnan'la değil, Yahudi ve Amerikalılarla. Bu mücadelenin öncüsü de Sünnilerdir" dedi.
30 bin kişinin mahsur kaldığı kamptan ateşkesten istifade kaçabilenler, sakallı ve elbiseli örgüt üyelerinin motosikletle dolaşıp şeriat uyarınca dayak gibi toplu cezalandırmalara başvurduklarını, örtünmeyen kadınları hedef aldıklarını anlattı. Bazısı da, örgüt üyelerinin vakitlerini Kuran okuyarak geçirdiği, nasıl kazandıkları meçhul bol paraları olduğunu aktardı. (Telegraph, afp)