Fetih-Hamas cinnetine 23 can

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Hamas hükümetini devirmek için erken seçim çağrısı yaptığı 16 Aralık'tan beri Fetih ile Hamas arasında çıkan çatışmalar, son 48 saatte alevlenerek 'savaş' boyutuna vardı.

GAZZE - Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Hamas hükümetini devirmek için erken seçim çağrısı yaptığı 16 Aralık'tan beri Fetih ile Hamas arasında çıkan çatışmalar, son 48 saatte alevlenerek 'savaş' boyutuna vardı. İki günde Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da biri iki yaşında bebek olan en az 23 kişi ölürken, 66 kişi de yaralandı.
Abbas'a bağlı Fetih ile Hamas arasındaki çatışmalar, iki Hamaslı güvenlik yetkilisinin yola yerleştirilen bombayla öldürülmesinin ardından tekrar kızıştı. Hamas militanları olaydan sorumlu tuttukları Fetih liderlerinden Mansur Şelayel'in Cebeliye kampındaki evini kuşattı. Fetihliler misilleme olarak Nablus ve Gazze'de 24 Hamas taraftarını kaçırıp Şelayel'e bir şey olursa hepsini öldürmekle tehdit etti. Hamas da beş Fetihliyi kaçırdı. Şelayel'e kuşatma Abbas'a bağlı güçlerin müdahalesiyle biterken, militanların çekilmesi sonrası binada meydana gelen patlamada sekiz kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Ailesinden birkaç kişiyi kaybeden Şelayel'in hayatta olduğu belirtildi.
Çatışmalar geceye doğru diğer yerleşim birimlerine sıçrarken Gazze'de Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar ve Tel El Hava'da Fetihli Emniyet Müdürü Raşid Ebu Şubeyk'in evlerine roketli saldırılar düzenlendi. Han Yunus'ta Fetihlilerin saldırdığı araçtaki iki yaşında bir çocuk öldü. Dün sabah Gazze'de süren çatışmaya yoldan geçen iki yaya kurban gitti.
Yaralıların çoğu gençler
Hamas altı üyesini yitirdiğini, bunlardan birinin camide ibadetteyken öldürüldüğünü açıkladı. Gazze'nin kuzeyinde Beyt Hanun'da hastaneye getirilen ölü ve yaralıların çoğunun genç olduğu ve vücutlarının çeşitli yerlerinden kurşunlanmış oldukları görüldü. Ulusal birlik hükümeti görüşmeleri askıya alındı. (Dış Haberler)