Fetih lideri ile çetin Hamas pazarlığı

Fetih lideri ile çetin Hamas pazarlığı
Fetih lideri ile çetin Hamas pazarlığı

Gül?le görüşen Filistin Yönetimi lideri Abbas, ?Birlik hükümeti için Hamas FKÖ?ye girsin? dedi. FOTOĞRAF: AFP

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA -  Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Avrupa’nın ardından ziyaret ettiği Ankara’da ‘Hamas’ı yok sayamazsın, çözüme illa ki dahil olacak’ uyarısı aldı. Önceki akşam Başbakan Tayyip Erdoğan’la, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan’la görüşen Abbas ise “Hamas insani yardımları bile direniş malzemesi olarak görmesin, sizinle konuşuyorsa, bizimle de konuşsun” yanıtı verdi.
Abbas’la üç saatlik zorlu görüşmesinde “Hamas’ın demokratik seçimle işbaşına geldiğini unutmak Ortadoğu’da barışı unutmak olur” vurgusu yapan Erdoğan,  Hamas’ın ‘küçümsenmemesi, dışlanmamasını’ isterken, ilk hedeflerinin Filistin’de birlik için Fetih’i Hamas’la buluşturmak olduğunu belirtti. Gül de, Abbas’a “Hamas’la diyalogda ilerliyoruz. Siz de çatışmayı keseceğinize dair güvence verin” derken, “Fetih’le Hamas oturup konuşsun. Birlik için ortak çalışsın” talebinde bulundu.
Abbas: Hamas FKÖ’yü tanıyıp dahil olsun
Gül ile Abbas ortak basın toplantısında öncelikli hedefi ‘birlik hükümeti kurma’ olarak ortaya koydu. Yeni ABD yönetiminin İsrail’le yanyana yaşayacak Filistin devleti kurulması hedefine sempatiyle yaklaştıklarını söyleyen Gül, bu süreçte hem Filistin hem Arapların birlik içinde olmasının önemini vurguladı. Fetih lideri ise, birlik hükümetine sıcak baktıklarını, ama önce Hamas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) dahil olması gerektiğini savundu. “Gerçek uzlaşıya ihtiyaç var, onun için Türkiye’nin yürüttüğü diplomasiyi önemsiyoruz” diyen Abbas, Hamas’ın FKÖ’de reform çağrısına da, ‘değişimin gerektiği, ama FKÖ’yü yıkma ya da alternatif yaratmanın cinayet olacağı’ karşılığını verdi. Abbas, “Arap dünyasında direnişi icat eden ve bilen biziz. Kimse direnişe tek başına karar veremez. Çıksın Hamas lideri Halid Meşal de FKÖ’yü tanıdığını söylesin” dedi. 1967 sınırına dönülürse İsrail’in tanınmasını öngören Arap Barış Planı’nın kabul ettirilmesinde Türkiye’nin rolü olabileceğini sözlerine ekledi.