Fidel Castro yeniden milletvekili adayı

Küba'nın 2006 Temmuz'unda geçirdiği mide ameliyatından beri aktif siyasetten uzak kalan 81 yaşındaki efsanevi lideri Fidel Castro'nun 'başkanlığa dönme' ihtimali belirdi.

SANDIAGO DE KUBA - Küba'nın 2006 Temmuz'unda geçirdiği mide ameliyatından beri aktif siyasetten uzak kalan 81 yaşındaki efsanevi lideri Fidel Castro'nun 'başkanlığa dönme' ihtimali belirdi. Castro, ulusal parlamentonun 614 vekili için 20 Ocak'ta düzenlenecek seçimlerde aday gösterildi. Devrimin başladığı yer olmasından ötürü Castro'nun geleneksel olarak aday gösterildiği ülkenin doğusundaki ikinci büyük kent Santiago de Küba'da dün toplanan seçilmiş yetkililer, 'Viva Castro' sloganları eşliğinde 25 kişiden oluşan aday listesinde bir kez daha efsanevi lidere yer verdi. Ancak bu Castro'nun başkanlık peşinde koşacağı anlamına gelmiyor.
Kübalı yetkililerin 'dünyanın en demokratiği' dediği sisteme göre, Ulusal Parlamento'nun martta ülkeyi yönetecek Devlet Konseyi'ni belirlemesi gerek. Konseyin başkanı da tek partili hükümetin başkanı oluyor. Yarım yüzyıla yakındır başkan olan Castro, mide ameliyatı öncesi yetkilerini Devlet Konseyi üyesi olan 76 yaşındaki kardeşi Raul'a devretmişti. Castro, dün Santiago de Küba'dan aday gösterilmemiş olsaydı, başkanlığa vedası kesinleşecekti. Yine de Castro'nun vekil seçildikten sonra Devlet Konseyi için yarışmayabileceği belirtiliyor.
ABD'deki Kübalı sürgünler ölmesini dört gözle beklerken, Kübalı yetkililer Castro'nun iyileşmekte olduğunu söylüyor. Efsanevi lider, dünya işlerinden elini eteğini çekmediğini, bu yıl uluslararası basında yayımlanan 60 makale yazarak gösterdi. (afp, Reuters)