Fidel 'öldü' diyenlere yine nanik yaptı

Küba'nın efsane lideri Fidel Castro, temmuz 2006'da geçirdiği bağırsak ameliyatı sebebiyle bir türlü sonu gelmeyen 'öldü' spekülasyonlarını önceki gün devlet televizyonu ekranlarında yine boşa çıkardı.

HAVANA - Küba'nın efsane lideri Fidel Castro, temmuz 2006'da geçirdiği bağırsak ameliyatı sebebiyle bir türlü sonu gelmeyen 'öldü' spekülasyonlarını önceki gün devlet televizyonu ekranlarında yine boşa çıkardı. Üç ay aranın ardından yeniden ekranda boy gösteren Castro, spekülasyonlarla dalgasını geçti: "Evet, işte burdayım. 'Öldü, ölmek üzere, ölürse, öbür gün ölecek' deyip duruyorlar. Ama aslında kimse ne zaman öleceğimi bilmiyor."
Daha sağlıklı göründüğü dikkat çeken Castro, bir saatlik mülakatta petrol fiyatlarından doların değerine kadar birçok konuya değinirken, Küba bayrağı renklerindeki eşofmanı üzerinden çıkarmamasını eleştirenlere de "Derdim şıklık değil" yanıtını verdi.
'Daha 100 yıl yaşar'
81 yaşındaki Küba liderinin ölümünü bekleyenlere bir 'kötü haber' de, 'yoldaşı' Venezüella lideri Hugo Chavez'den geldi. Chavez, Castro'nun ameliyatın ardından 'ölümün eşiğine geldiğini' teslim etse de, dostuna hayli uzun bir ömür biçti: "Fidel'in küçük bir sorunu var ama bu sorunla daha 100 yıl yaşar. Üç ameliyat geçirdi ve neredeyse tüm kanı değişti. Bir düşünün. 81 yaşında. Fidel hayatta, çünkü o Fidel."
Berede Che'yi geçti
Castro, son bir yıldır makaleler ve televizyon mülakatlarıyla halkıyla özlem giderip kamuoyu önüne çıkmasa da, alameti farikası yeşil beresi popülerliğinden hiçbir şey yitirmiyor. Küba sokaklarında peynir ekmek gibi satılan Castro bereleri, hem halkın hem turistlerin favorisi. Öyle ki, Castro bereleri satışta siyah Che berelerini bile sollamış. Havana gezisinde bere satın almayı ihmal etmeyen Britanyalı vekil Jim McGovern "İnsanlar, Castro'ya saygı ifadesi olarak bu bereleri giymeli. Castro, ulusal kahraman" diyor. Ancak bazı gençlerin 'sosyalist devrim bereleri' üzerine Castro'nun baş düşmanı 'kapitalizmi' simgeleyen Adidas ve Puma gibi markaların etiketlerini taktığı da gözden kaçmıyor. (afp, Reuters)