Filipinler usulü 'Jailhouse Rock'

Filipinler'de bir hapishanedeki mahkûmlar, sağlıklı olup zinde kalmak amacıyla başladıkları beden egzersizlerini zaman içinde zor...

CEBU - Filipinler'de bir hapishanedeki mahkûmlar, sağlıklı olup zinde kalmak amacıyla başladıkları beden egzersizlerini zaman içinde zor koreografili dans performanslarına dönüştürünce internet âleminin son yıldızları oldu. Cebu hapishanesinin düzinelerce 'hapishane kuşunun' parlak turuncu üniformalarıyla Michael Jackson'ın 'Thriller' şarkısı eşliğinde yaptıkları dans şovu, video paylaşım sitesi YouTube'da 2 milyondan fazla kez tıklandı. Bir internet fenomenine dönüşen mahkûmların 'jailhouse rock'ı Thriller'la sınırlı değil.
Hapishane kuşlarının, Youtube yıldızlarına dönüşmesinin ardında ise hapishanenin güvenlik danışmanı Byron Garcia var. Cebu'daki 1600 mahkûmun çok azının jimnastik eğitimine katıldığını fark eden Garcia, katillerden uyuşturucu kaçakçılarına kadar tüm mahkûmların bedenini ve zihnini disipline sokacağı inancıyla geçen yıl bir spor eğitimi programı başlatmış. Garcia, ilk başta mahkûmlara, askeri yürüyüşler yaptırmış.
Ancak yine askeri marşlarla değil de, Village People'ın 'YMCA' ile 'In the Navy' ve Pink Floyd'un 'Another Brick In The Wall' şarkılarıyla. Bir koreograf da tutan Garcia, yaşlılar dışında tüm mahkûmların da programa katılımını zorunlu kılmış.
Mahkumlar müteşekkir
"Onlarla müzik aracılığıyla iletişim kurmanın daha kolay olacağını düşündüm" diyen Garcia, 'öğrencilerinin' performanslarını YouTube'a diğer güvenlik danışmanlarıyla paylaşmak için göndermiş. Mahkûmlar Garcia'ya "Aklımı intikam duygusu ve kaçma fikrinden uzaklaştırdınız" diyerek teşekkür ediyormuş.