Filistin birliğine de boykot

Filistin'de Hamas'ın bir yıl önce seçimle geldiği iktidarı Fetih'le paylaşmak zorunda bırakılması da ABD ile İsrail'i tatmin etmedi. Hamas'ın terör örgütü olduğu gerekçesiyle uluslararası yaptırımlara maruz kalması ve...

KUDÜS - Filistin'de Hamas'ın bir yıl önce seçimle geldiği iktidarı Fetih'le paylaşmak zorunda bırakılması da ABD ile İsrail'i tatmin etmedi. Hamas'ın terör örgütü olduğu gerekçesiyle uluslararası yaptırımlara maruz kalması ve Fetih'in baltalama girişimlerinin iç savaşa dönüşmesi sonucunda milli birlik hükümeti kurulmasında uzlaşmaya varılırken, ABD ile İsrail bunu da tanımayacaklarını açıkladı.
Filistin lideri Mahmud Abbas'ın önderliğini yaptığı ve Özerk Yönetim'in çekirdeğini oluşturan Fetih ile direnişin başını çeken Hamas arasındaki kavgayı noktalaması umulan birlik hükümetine, ABD ile İsrail'den boykot geldi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın bugün İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Abbas'ı üçlü zirvede buluşturması öncesi, Olmert'ten şu açıklama geldi: "İsrail, Ortadoğu Dörtlüsü'nün şartlarını kabul etmeyen bir Filistin hükümetiyle işbirliği yapmayacak. Bu noktada Amerikalılarla hemfikiriz. ABD Başkanı George W. Bush'la telefon görüşmemde de bu konum doğrulandı." Önceki gün bir araya gelen Rice ile İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de, Filistin'de kurulacak hükümetin Filistin halkının devlet sahibi olmasını sağlayabilmesi için İsrail'i tanıması gerektiği tehdidini savurdu.
Türkiye umutluydu
BM, AB, ABD ve Rusya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü, Filistin'e uluslararası yaptırımların kalkması için Filistin hükümetinin İsrail'i tanıması, şiddeti bırakması ve geçmiş barış anlaşmalarına uyması şartı koşmuştu. Ancak İsrail de seçilmiş hükümeti tanımamasına koşut olarak bitmeyen operasyonlarıyla Gazze'yi kan gölüne çevirirken ne geçmiş barış anlaşmalarını ne de Dörtlü'nün barış için yol haritasını kaale aldı. Filistin birlik hükümeti Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra AB'de de umut yaratmıştı.
'Tanıma karşılığı devlet'
Fetih ile Hamas'ın Suudi Kralı Abdullah'ın arabuluculuğunda Mekke'de vardığı anlaşma birlik hükümetinin İsrail'le varılmış anlaşmalara saygı gösterilmesini içeriyor, ancak Hamas'ın İsrail'i tanıması şartını getirmiyor. "Ortadoğu'da barış için doğru zamanı beklerseniz uçağa hiç binemezsiniz" diyen Rice'ı dün ağırlayan Abbas, birlik hükümetinin elinden gelen tek seçenek olduğunu söyledi. "Dünya, Fetih-Hamas ortaklığıyla yaşamayı öğrenmeli. Mekke anlaşması tek yoldu, dünya bunu bilmeli" diyen Abbas, anlaşmaya fırsat tanınmasını istedi. Abbas'ın Rice'la görüşme sonrası basın toplantısını iptal etmesi, üçlü zirve öncesi ortamın gerildiğine yoruldu. Livni'yle basın toplantısında Washington'ın kesin kararını vermek için Filistin hükümetinin kurulmasını bekleyeceğini söyleyen Rice, Abbas'la Mekke anlaşmasını ele alıp, zirveyi barış ihtimallerini ortaya çıkarmak için değerlendireceğini dile getirdi. Ama Olmert, Filistin'le görüşme şartlarına, haziranda kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in bırakılmasını da ekledi. (afp, aa)