Filistin bölünüyor
Filistinlilerin hayatında yeni bir acı sayfa açan Fetih-Hamas çatışması, üç günde 108 can aldı.

Fotoğraf: apHamas'ın Fetih'i Gazze'den atma noktasına gelmesi üzerine Filistin lideri olağanüstü hal ilan etti. Hamaslı Haniye'yi başbakanlıktan alan Abbas, hükümeti feshettiğini ve olağanüstü hal hükümeti kuracağını açıkladı. Hamas 'Abbas'ın kararının pratikte hiç değeri yok' dedi. Böylece Gazze ve Batı Şeria da iki ayrı yönetim tehlikesi belirdi.

GAZZE - Filistin'de Ocak 2006'da ilk kez genel seçime katılan Hamas'ın zafer kazanıp hükümeti kurması, bunun üzerine ABD, AB ve İsrail'in Filistin'e ambargo uygulaması, Fetihli Filistin lideri Mahmud Abbas'ın da Hamas'ı devirmek için ABD-İsrail'le işbirliğine gitmesiyle patlak veren kriz, iç savaşa dönüşüp bölünme tehlikesi yarattı.
Hamas üç günde en az 108 can alan çatışmalar sonunda Gazze'nin kontrolünü ele geçirip Fetih'i sürme noktasına geldi. Bunun üzerine Gazze ile Batı Şeria'da olağanüstü hal ilan eden Fetihli Filistin lideri Mahmud Abbas, Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'yi görevden alıp üç aylık milli birlik hükümetini feshettiğini, yerine Ramallah'ta olağanüstü hal hükümeti kuracağını açıkladı. Hamas ise "Abbas'ın kararnamesinin pratikte hiçbir değeri yok" yanıtını verdi. Böylece Gazze ve Batı Şeria'da iki ayrı yönetim oluşması tehlikesi doğdu.
'Karargâh önünde infaz'
Hamas, dün Gazze'nin güneyinde 14 kişinin öldüğü, 70 kişinin yaralandığı çatışmalar sonucunda Tel el Hava'daki Önleyici Güvenlik Gücü karargahı'nı ele geçirdi. Teslim olan Fetihlilerin iç çamaşırlarına kadar soyulmuş, elleri havada bina dışına çıkarılma görüntüleri televizyona yansıdı. AP ise, bazı görgü tanıklarına dayanarak, Hamaslıların Fetihlileri binadan sürükleyerek çıkarıp sokakta infaz ettiklerini iddia etti.
'İslam devletinin ilk adımı'
Adını 'Tel el İslam' olarak değiştirdikleri karargâha yeşil bayrak çeken Hamaslılar, ilk iş namaz kıldı. Hamas'ın yayın organları, 'İslam devletinin kuruluşunun ilk adımı, İslam devletine az kaldı' haberini geçti. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, karargâhın zaptını Mekke'nin Hz. Muhammed'in eline geçmesine benzetip "Gazze'yi, önce İsraillilerden, şimdi de işbirlikçilerinden özgürlüğüne kavuşturduk" dedi. Ardından Gazze istihbarat merkezini ele geçirip Filistin'in Sesi radyosunu ateşe veren ve son Fetih karargahını da alan Hamaslıların, Abbas'ın karargâhı ile başkanlık muhafızlarının bulunduğu Saraya'ya da girdiği iddia edildi.
Türklerin tahliyesi gündemde
Bunun üzerine en önemli parçasını Fetih'in oluşturduğu Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) tavsiyesine uyan Abbas'ın 'yasadışı militanların silahlı isyanı ve askeri darbesi' gerekçesiyle olağanüstü hal ve hükümet ilanı geldi. Abbas, durum elverir vermez seçim düzenlemeyi de vaat etti. Zühri ise "Bu karar başkanlık ve Fetih'in sorunları çözmek istemediğini kanıtlıyor. Pratikte hiçbir değeri yok. Amerikan ve İsrail baskısıyla alınmış" dedi.
Fetihliler ise çatışmaları Batı Şeria'ya sıç-ratıp çok sayıda Hamaslıyı gözaltına aldı. Bu arada İsrail'in Gazze'ye tank saldırısında beş Filistinli çocuğun öldüğü, beşinin yaralandığı duyurulurken, İsrail operasyon yaptığını yalanladı. Bush yönetimi Hamas'ı "Demokrasi görüşünü bu kez kendi halkına terör uygulayarak göstermiştir" diye suçlayıp derinden endişesini dile getirdi. BM'nin uluslararası güç gönderme arayışına Hamas "İsrail gibi işgal gücü sayarız" itirazını getirdi. Dışişleri, Gazze'deki 80 Türk vatandaşının tahliyesine çalıştığını belirtti. (afp, ap, aa)