'Filistin halkı hayvan muamelesi görüyor'

'Filistin halkı hayvan muamelesi görüyor'
'Filistin halkı hayvan muamelesi görüyor'

Carter, Haniye ile birlikte 20?den fazla üyesi ölmüş Samuni ailesinin kalan beş çocuğunu ziyaret etti. FOTOĞRAF: AP

GAZZE - Barış misyonuna soyunan eski ABD Başkanı Jimmy Carter, aralık-ocakta İsrail’in ‘Dökme Kurşun’ operasyonuyla yıktığı Gazze Şeridi’ni gezip yaşanan felaket ve ambargoyu duygu yüklü sözlerle lanetledi. Nobel Barış Ödüllü Carter, Filistinlilerin mahrumiyetini ‘tarihte eşsiz’ diye niteleyip,“Trajik bir şekilde uluslararası toplum, hayvan muamelesi yapılan Filistin halkının yardım çığlıklarını görmezden geliyor” diye çıkıştı. 

‘Bu vahşet ve mahrumiyetin tarihte eşi yok’
Vurulan BM okulundaki mezuniyet törenine katılan Carter, 1.5 milyon insanın temel yaşam gereklerinden mahrum bırakıldığını belirtip “Bu kadar büyük bir topluluğun bomba ve füzelerle vahşete uğraması ve ardından kendilerini imar edecek malzemeden mahrum bırakılmasının tarihte eşi görülmüş değil” dedi. Bombalanmış Amerikan okulundan çok etkilendiğini anlatan Carter, “İnsanlara karşı maksatlı yıkımı görünce gözyaşlarımı tutmam gerekiyor” dedi. Carter, ABD’nin finanse ettiği okulun Amerikan yapımı F-16’larla vurulduğunu belirtip ekledi: “Bütün Amerika ve İsrailliler gibi ben de kısmen sorumluyum.”
ABD ve AB’nin İsrail ve Mısır’ı Gazze Şeridi’ne temel ihtiyaçlara izin vermeye ikna için gerekeni yapmaları gerektiğini vurgulayan Carter, Hamaslı Başbakan İsmail Haniye ile de görüşüp İsrail’e roket saldırılarına son verilmesini isteyerek “Filistin devleti İsrail’in güvenliği pahasına, İsrail’in güvenliği de Filistin devleti pahasına olmamalı” dedi. İsrail gazetesi Maariv Carter’a Erez’den Gazze’ye geçişte suikast teşebbüsünün Hamas tarafından önlendiğini önü sürdü. (afp, aa)