Filistin halkından merhamet çığlığı

Filistin halkından merhamet çığlığı
Filistin halkından merhamet çığlığı

Tank ateşinde ölen üç çocuğun cesetleri Şifa Hastanesi?ne getirildi. Ardından 13 ferdi birden ölen Samuni ailesinden üç bebeğin cesedi enkazdan çıkarıldı. (sağda) FOTOĞRAFLAR: AP

Havadan, karadan ve denizden vurulan Gazze Şeridi'nde siviller sığınacak yer arıyor. Hastanelerin durumu içler acısı. 20 yaşındaki Fida Basal, bacağı kopan 18 yaşındaki kız kardeşi için isyan ediyor: 'Merhametin yok mu Allahım!' Bir doktor, 'Hamas'a karşı diye başladılar, bizi yok ediyorlar' diyor

GAZZE - İsrail’in ‘Hamas’ı bitirmek’ gerekçesiyle hava, kara ve denizden ölüm kustuğu Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin trajedisi katlanıyor. Filistinliler canlarını kurtarmak için sığınacak yer bulamazken, İsrail cep telefonlarına gönderdiği mesajlarla korku salıyor. Mesajlardan birinde ‘İsrail ordusu Hamas’a karşı daha şiddetli güç kullanacak’ derken bir diğerinde propaganda savaşının örneğini sergiliyor: ‘Senin yıkımından Hamas liderliği sorumlu.’ Gazze’yi fiilen ikiye bölen İsrail’in, Hamas ve İslami Cihad’ın radyo kanallarına da girip Arapça olarak halka Gazze’nin merkezine gitmeleri çağrısı yaptığı belirtiliyor.
AFP binlerce evin yıkıldığı ya da zarar gördüğünü, yüzlerce ailenin araçlarıyla kaçmaya çalıştığını aktarıyor. Beyh Lahiya’da tank seslerini duyunca gizlendikleri evinden dört çocuğunu kapıp kaçmaya başlayan Mahmud Caro, çaresizliğini, “Her yerde top mermisi, her yerde roket. Tek derdim çocuklarımı korumak. En küçüğü (üç yaşında) sürekli ağlıyor. İsrail bizden ne istiyor? Böyle şey görmedim” diye dile getiriyor. Abdurrahim Malakata “Dünyaya sesleniyoruz: Bize merhamet edin, İsrail’den koruyun. Bombalanan çocuklarımızın yaptığı yanlış ne” diye soruyor. Ebu Abed Safadi “Korkuyoruz, her an ölebiliriz. Beyaz bayrak sallayan kadına bile ateş etmeye devam ediyorlardı” derken, Yahya Hüseyin “Çocuklarımız gibi tir tir titriyoruz. Bu dayanılmaz” diye ekliyor. 58 yaşındaki İtidal Mustafa dört çocuğu ve 23 torunuyla zemin katına saklandıklarını, çevre binalar tamamen yıkıldığından sığınacak yerolmadığını anlatıyor. 

Çocuklar travma yaşıyor
BM Çocuk Fonu’dan (UNICEF) Sajy Elmaghinin’e göre çocuklar travma içinde: “Çoğu çocuk yemeden kesildi. Hareketsizler, nadiren konuşuyorlar. Karanlıktan korkuyorlar.” İnsanlar görce sakin güneye kaçarken Mısır’ın Refah sınırını kapalı tutması yüzünden kurtuluş da yok. Mısır, Filistinlilerle dayanışma sergilemek isteyen Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyf el İslam’ın Gazze’ye girmesine bile güvenlik gerekçesiyle izin vermedi.
Gazze’deki acil tıbbi hizmetler yetkilisi Muaviye Hüseyin ölü ve yaralıları sokaklardan toplayamadıklarını söylerken, Kızılhaç yaralıların ambulans beklerken öldüklerini duyurdu. Şifa hastanesi yürek dağlayan manzaralardan geçilmiyor. 20 yaşındaki Fida Basal, bacağı kopan 18 yaşındaki kız kardeşi Hanin için isyan ediyor: “Bacağını geri istiyorum! Merhametin yok mu Allah’ım! Onun ayağını geri ver!”  Gazze’ye geçen hafta giren Norveçli doktorlardan Mads Gilbert, “Böylesini görmemiştim” derken, Eric Fosse, önceki gün Şifa’ya getirilen 40 cesetten sadece ikisinin militan olduğunu belirtip şunları söylüyor: “Bir ameliyathanede iki hastaya birden operasyon yapılıyor. Bazıları koridorlarda biz ulaşamadan ölüyor.” İki gündür ambulans gelemediği için evde mahsur kalan doktor “Allah hastaların yardımcısı olsun” deyip isyan ediyor: “Hamas’a karşı diye başladılar, ama bizi, geleceğimizi yok ediyorlar. İsrail dünyayı aptal yerine koyuyor.” Şifa yakıt yokluğundan ısıtılamıyor. Jeneratörler en fazla beş gün daha çalışabilir. Britanya yardım kuruluşu ‘Save the Children’ hava sıcaklığı gece sıfıra düşerken elektrik ve ısınma imkanının bulunmadığından başta yeni doğanlar olmak üzere çocukların donabileceğini belirtti.

500 bin insan susuz
İsrail yardım kuruluşu Gişa, Gazze’nin yüzde 75’i karanlıkta kaldığını, yakıtsızlıktan 130 depodan 48’inin su pompalayamadığını ve 500 bine yakın insanın susuz kaldığını duyurdu. BM’nin yolladığı 75 bin litre yakıt kamyon kullanacak sürücü bulunamadığından dağıtılamazken, İsrail, 200 bin litrelik yeni yakıtın sevkiyatı için dün Nahal Oz terminalini açtığını kaydetti. 1.5 milyonun tıkış tıkış yaşadığı bölgede insani felaket olmadığını iddia eden İsrail, dün Kerem Şalom’dan insani yardım 80 kamyonunun geçişine izin verdi. 

Kuzeyde telefonlar kesildi
Bombardıman iletişime darbe vurdu. Gazzelilerin çoğunun cep telefonları çalışmazken kuzeydeki Beyt Hanun, Cebaliye ve Beyt Lahya’da sabit telefonlarının yüzde 90’ı kesildi. Gazze kentinde sabit telefonlar kesilmese de yoğunluk ve arızalar yüzünden işe yaramıyor. Cep telefonu şirketi çalışanlarından ölen ve yaralananların olduğunu, arızaları gideremediklerini söylüyor. (Dış Haberler)