Filistin için Riyad'la dirsek teması

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Fetih-Hamas uzlaşmasına arabuluculuk yapmış olan Suudi Arabistan'ı ziyaretinde Filistin ve Irak'ı ele aldı.

ANKARA/RİYAD - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Fetih-Hamas uzlaşmasına arabuluculuk yapmış olan Suudi Arabistan'ı ziyaretinde Filistin ve Irak'ı ele aldı. Gül'ün ziyaretine koşut olarak Başbakan Tayyip Erdoğan, Suudi Kralı Abdullah'la telefonda görüştü.
Gül, önceki gün iki saat görüştüğü Dışişleri Bakanı Suud Faysal'la Ortadoğu'da önceliğin Filistin'de çözüm olduğunu teyit etti. Faysal'la Pakistan ve diğer ülkelerin çözüm önerilerini görüşürken Suudi çabalarına takdirini ileten Gül, Irak'ta mezhepsel-etnik çatışmaların sona ermesi yollarını da değerlendirdi. İki bakan Türkiye'nin inisiyatifiyle başlatılan Irak'a komşu ülkeler toplantısı girişimini ele aldı. Suudiler yeni toplantıya destek verirken, ay sonunda yüksek düzeyli memurlar, martta bakanlar düzeyinde toplanılmasında uzlaşıldı. Gül, Ankara'ya dönüşünde, Irak ve Filistin'de istikrarın sağlanmasının önemine dikkat çekerken, Kerkük konusunda, "Aynı duyarlılığı Suudi Arabistan'da da gördüm" dedi. Erdoğan da Kral Abdullah'la başta Ortadoğu olmak üzere bölgesel ve uluslararası sorunları konuştu.