Filistin iş âlemi siyasi parti kuruyor

Batı Şeria'daki özerk yönetimin başkanı ılımlı Mahmut Abbas liderliğindeki Fetih hareketi ile Gazze Şeridi'ndeki İslamcı Hamas arasında bölünmüş Filistin'de, üçüncü bir siyasi oluşum beliriyor.

RAMALLAH - Batı Şeria'daki özerk yönetimin başkanı ılımlı Mahmut Abbas liderliğindeki Fetih hareketi ile Gazze Şeridi'ndeki İslamcı Hamas arasında bölünmüş Filistin'de, üçüncü bir siyasi oluşum beliriyor. Filistin iş âleminden yüzlerce işadamı ve profesyonel yönetici etkili milyarder Manub el Basri liderliğinde yeni bir siyasi hareket başlattı.
Milyarder işadamı lider
Filistin siyasetini on yıllardır yolsuzluğa batmış imajı ve Hamas karşısında iki yıl önce aldığı seçim yenilgisine karşılık Fetih belirlemişken, sonunda işadamları harekete geçti. 73 yaşındaki Masri liderliğindeki iş âlemi perşembe günü Ramallah ve Gazze'de video konferans yoluyla birbirine bağlanan bir toplantı düzenleyip 'Filistin Forumu'nu kurdu. Yeni grubun yakında siyasi partiye dönüşeceği ve gelecek seçimlerde
adaylarını sahneye süreceği kaydedildi. Fetih ile Hamas arasındaki kapışma bitmezken, ne vakit seçim yapılacağı meçhul. Ancak anketler Filistinlilerin üçte birinin ne Fetih'e ne de Hamas'a inandığını gösterirken, El Masri de Batı Şeria ve Gazze'yi birleştirmenin yanı sıra ekonomi, eğitim ve refah programları ortaya koyup bu kitleye oynamayı planlıyor. "İnsanlarımın durumuna dair kaygılarım beni ulusal demokratik bir oluşuma zorladı" diyen el Masri, "Durum çok zor, milli dava geriledi ve halk hayal kırıklığı içinde" vurgusu yapıyor.
ABD eğitimli milyarder işadamının telekomünikasyon sektörünü kontrol eden yatırım şirketinin yanı sıra sanayi, tarım, turizm ve bankacılık sektörlerine uzanan holdingleri var. Temsil ettiği kitle ise daha ziyade Batı Şeria'daki elitlerle orta sınıf. Nüfusun yüzde 30'unun işsiz, yarısının yoksulluk sınırının altında yaşadığı Filistin'de Fetih'in kendini reforme etmemesi halinde insanların 'Forum'u alternatif görebileceği öne sürülüyor.