Filistin mülteci kampı için insani alarm

Lübnan'da ordu ile Kaide bağlantılı olduğu öne sürülen Fetih El İslam arasındaki çatışmaların üçüncü gününde Trablusşam kentindeki Nahr El Berid mülteci kampında bombardıman altında kalan siviller için alarm verilirken...

TRABLUSŞAM - Lübnan'da ordu ile Kaide bağlantılı olduğu öne sürülen Fetih El İslam arasındaki çatışmaların üçüncü gününde Trablusşam kentindeki Nahr El Berid mülteci kampında bombardıman altında kalan siviller için alarm verilirken, hükümetin militanların kökünün kazınması emrine karşın dün örgütün tek taraflı ateşkesi de işe yaramadı.
40 bin kişinin yaşadığı kampta üç günde 22'si militan, 32'si asker ve 27'si sivil 81 kişi ölürken, Fuad Sinyora hükümeti, iç savaştan beri yaşanan en kanlı çatışmayı bitirme çabalarını hiçe sayıp, orduya 'bu terörist olayın bitirilmesi' talimatı verdi. Dün sabah tanklar ve havan topları yeniden konuşurken, feryat sesleri telefonlarla dışarıya ulaştı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcisi Huda Semra, halkın susuz ve aç kaldığını, elektrik bulunmadığını anlatıp ekledi: "Çok sayıda ölü ve yaralı var. Sürekli çatışma var, rahat hareket edemiyoruz." Yaralılar 150'yi aşmışken Kızılhaç yetkilisi Salih Bedran önceki gün birkaç dakikalık ateşkeste sadece 18 yaralıyı tahliye edebildiklerini söyledi. Akşam çatışmaların kısa süre durmasıyla binlerce sivil kampı terk etti. Kamp sakini Leyla Muvad, durumu "Evimin önünde üç yaralı ve ceset var, tahliye edemiyoruz. Kısa bir sessizlik sonra da patlama oluyor" diye aktardı. Cemal Leyla, "Çok savaş gördük, hiç böyle bombardıman görmedik. Tüm bölge yok edildi. Çocukların sütü, suyu, ekmeği yok" diye konuştu.
Fetih El İslam'ın sözcüsü Ebu Salim Taha, önce "Sadece bize değil çocuk ve kadınlara yönelik ağır bir bombardıman, her yerde yıkım var. Kanımızın son damlasına dek savaşacağız" resti çekti, ardından insani durumun ağırlaşması nedeniyle öğlen 2.30'da tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini duyurdu. Bu sayede akşamüzeri dört BM yardım konvoyu kampa girebildi. Lübnan ordusu, ateş açılmadıkça kendilerinin de tetik çekmeyeceklerini duyururken, kısa süre sonra yine silah sesleri yükseldi.
1969'daki anlaşma gereği ordunun giremediği bütün Filistin kampları kaynarken, Beddavi ve Ayn El Hilve'de düzenlenen gösterilerde mülteciler bombardıman bitmezse bütün kamplarda isyanın çıkacağı uyarısında bulundu.
Türkiye kaygılı
Türk Dışişleri, krizin sivillere zarar verilmeden kontrol altına alınması umudunu dile getirirken, Bakanı Abdullah Gül'ün de Sinyora'yı telefonla arayarak kaygılarını ilettiğini açıkladı. Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğu da vurgulandı. (Dış Haberler)