Filistin ve Batı'da Abbas telaşı

Filistin ve Batı'da Abbas telaşı
Filistin ve Batı'da Abbas telaşı

Fetih taraftarları Abbas?ı ocaktaki seçimde aday olmaya ikna için Ramallah?ta sokaklara döküldü. FOTOĞRAF: AFP

TEL AVİV - İsrail’in yanı sıra Batı’nın Hamas’a karşı yeğlediği Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın 24 Ocak’ta ilan ettiği seçimlerde aday olmama kararı taraftar cepheyi telaşlandırdı. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Abbas’ı arayıp kararından vazgeçirmeye çalıştı. Haaretz’e göre Peres, bunun Filistin’de siyasi krizi tetikleyebileceği ve Hamas’ın Batı Şeria’yı da ele geçirmesine yol açabileceği kaygısını aktararak “Filistinlileri bırakırsanız, bağımsız bir devlet olma fırsatını da yitirirler. Filistin halkının hatırı için yerinde kal” dedi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun da özel bir toplantıda “Filistinliler ile barış yapmak istiyorsak, mevcut alternatifler içinde Abbas en iyi ortak” dediği aktarıldı. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon ise Filistin yönetiminde istikrarlı, sorumlu, pragmatik ve ılımlı bir liderliğin İsrail’in çıkarına olduğunu belirtirken, halef adaylardan İsrail hapishanesindeki Mervan Barguti’nin seçilse bile bırakılma ihtimalinin bulunmadığını belirtti. 

‘Yerleşimler yüzünden Obama’ya bozuldu’
Filistin haber ajansı Wafa Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana dahil dünya liderlerinin Abbas’a ‘seçime katılmasını’ telkin ettiğini kaydetti. Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat bunun bir taktik manevra olmadığını vurgularken, Abbas’ın bir yardımcısı başkanın “Sorun İsrail’in barışa karşı tavrı” dese de asıl hedefinin Yahudi yerleşimlerinde geri adım atan ABD Başkanı Barack Obama olduğunu söyledi.
El Fetih ve FKÖ, Abbas’ı tek aday ilan ederken, tek taraflı seçim ilanına öfkelenip Gazze Şeridi’nde sandık kurdurtmayacağını ilan etmiş Hamas ise, Abbas’ın aday olmamasının tutumlarını değiştirmeyeceğini belirtti. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum Abbas’ın, barış görüşmelerinde ABD’nin desteğini arayarak adeta kumar oynadığını ve hezimete uğradığını savundu. (aa, afp)