Filistin'de birlik hükümeti anlaşması

Filistin'de 100 cana mal olan Fetih ile Hamas arasındaki siyasi krize, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın arabulucuğunda Mekke'de çözüm bulundu.

MEKKE - Filistin'de 100 cana mal olan Fetih ile Hamas arasındaki siyasi krize, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın arabulucuğunda Mekke'de çözüm bulundu. Fetih lideri olan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal dün birlik hükümeti kurma konusunda ilkesel anlaşmaya vardı. Abbas ve Meşal'in törenle imzaladığı 'Mekke Deklarasyonu' adlı anlaşmada hükümet ilkeleri düzenlenirken, İsrail'le daha önce yapılan anlaşmalara 'saygı' gösterilmesi taahhüt edildi. Bakanlık dağılımında da uzlaşılırken, Abbas hükümeti kurma görevini Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'ye verdi.
Görüşmeler, hükümetin İsrail'i açıkça tanıyıp tanımayacağı ve güvenlik güçlerinden sorumlu içişleri bakanlığının kime verileceğinde kilitlenmişti. Yeni hükümetin 'İsrail'i tanıyıp tanımayacağı' belirsizliğini korurken, içişlerine tarafsız bir ismin getirileceği tahmin ediliyor. Bakanlıkların yedisi Hamas'a, altısı Fetih'e ve dördü diğer siyasi oluşumlara verilirken, Fetih'li eski kültür bakanı Ziad Ebu Emir'in dışişleri bakanlığına getirilmesi bekleniyor.