Filistin'de esir kalanlardan ses geldi

Filistin'in Hamasistan ve Fetihistan olarak parçalanması sonrası Mısır, Ürdün, İsrail ve Filistin liderleri dün Şarm el Şeyh'te buluşurken, bölgenin iki 'ünlü rehinesi'nden 'görüntü ve ses geldi.'

GAZZE - Filistin'in Hamasistan ve Fetihistan olarak parçalanması sonrası Mısır, Ürdün, İsrail ve Filistin liderleri dün Şarm el Şeyh'te buluşurken, bölgenin iki 'ünlü rehinesi'nden 'görüntü ve ses geldi.' Gazze'de 12 Mart'ta İslam Ordusu'nun kaçırdığı BBC muhabiri Alan Johnston, beline patlayıcılar bağlı halde görüldüğü kasette 'kurtarma operasyonu istemem' çağrısı yaptı. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kasım Tugayları, Filistin Halk Direniş Komiteleri ile İslam Ordusu'nun geçen yıl Lübnan savaşı öncesi kaçırdığı İsrailli onbaşı Gilad Şalit ise esaretinin ilk yıldönümünde ilk kez ses kaydıyla ekrandaydı.
Johnston, internette yayımlanan 1 dakika 42 saniyelik bantta, Hamas ile Londra'ya kendisini kaçıranların şu uyarısını iletti: "Gördüğünüz gibi, belimde patlayıcı kemer var. Beni kaçıranlar, operasyon yapılırsa bombaları patlatacaklarını söylüyor. Sığınağı ölüm bölgesine çeviririz diyorlar." İslam Ordusu, Johnston karşılığında Londra saldırılarıyla bağlantılı olduğu suçlamasıyla 2005'te tutuklanan Ebu Kutada'nın bırakılmasını istemişti.
'Filistinli aileler de çocuklarını geri istiyor'
İzzeddin Kasım Tugayları ise Şalit'in ses kaydını yayımladı. Sağlığının kötüleştiğini anlatan Şalit, Filistinli esirleri bırakmayan İsrail'e yüklendi: "Bir yıldır hapisteyim. Durumum kötüleşiyor. Hastanede tedavi görmeliyim. İsrail hükümeti daha çok ilgi göstermediği için üzgünüm. Hükümet, beni kaçıranların taleplerini yerine getirmeliydi. Ayrıca benim nasıl ailem varsa Filistinli esirlerin aileleri de çocuklarını istiyor. Ailemi özledim." El Aksa'da Şalit'in İsrail üniformalı iki militanca kaçırılışına ait olduğu sanılan görüntüler de yayımlandı.
Şarm el Şeyh'teki görüşmede ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin lideri Mahmud Abbas'a destek verdi. İyiniyet jesti olarak El Fetih üyesi 250 üyesini serbest bırakacaklarını açıklayan Olmert "Barış için bir fırsat yaratıldı ve bunu kaçırmayacağız" dedi. Abbas da İsrail'le 'ciddi siyasal görüşmelere başlama' çağrısı yaptı. (bbc, afp)