Filistin'de insanlık damdan düşüp öldü

Filistin'de milli mutabakat hükümeti ve sayısız ateşkesin derman olamadığı Hamas ve Fetih arasındaki kan dökme yarışı, bu kez kardeşin kardeşi damdan attığı akıl almaz boyutlara ulaştı. Dün çatışmaların yeniden alevlenmesine yol açan ilk damdan ölüme uçurma olayı Gazze'de yaşandı.

GAZZE - Filistin'de milli mutabakat hükümeti ve sayısız ateşkesin derman olamadığı Hamas ve Fetih arasındaki kan dökme yarışı, bu kez kardeşin kardeşi damdan attığı akıl almaz boyutlara ulaştı. Dün çatışmaların yeniden alevlenmesine yol açan ilk damdan ölüme uçurma olayı Gazze'de yaşandı. Hamaslı militanlar Filistin lideri Fetihli Mahmud Abbas'a bağlı Başkanlık Muhafızları'ndan 24 yaşındaki Muhemmed Şuverki'yi gözleri, elleri ve kolları bağlı vaziyette 15 katlı bir binanın çatısından attı. Ardından Fetihliler Hamaslı imam Muhamed Rifati'yi evine roketle saldırıp öldürdü. Gece Fetihliler bu kez Hamaslıların binasını basıp bir militanı 12 kattan aşağı fırlattı, dört kişiyi de ateşle yaraladı. İnsanları sokakta, camide, evlerinde, okulda, ambulansta, velhasılı her yerde yakalayan şiddetin boyutu bununla sınırlı değil.
72'lik dedeye dayak
Gazze'de Başkanlık Muhafızları kadrosuna girecek kardeşinin mezuniyet törenini filme alan doktor Fayez Barravi, Hamas'a ajanlık yaptığı suçlamasıyla ayaklarından kurşunlandı. Fetihliler, gözlerini bağlayıp bilinmeyen bir yere götürdükleri doktoru dövüp sorguladıktan sonra bacaklarına altı, diz kapağına bir el ateş açtı. 72 yaşındaki balıkçı Nimr Bekr, Hamas posterlerini yırtma alışkanlığı yüzünden meydan dayağı yedi.
Bir grup maskeli de, dün sabah Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'nin Şati kampındaki evini kurşun yağmuruna tuttu. Haniye bakanlarıyla toplantıdayken başbakanlık binasına da ateş açıldı. Son 24 saatte ölü sayısı en az 13, yaralı sayısı 30'u bulurken mayıstan beri 55 kişi öldü. (cnn, aa)