Filistin'de kardeş kavgası evi dar etti

Filistin'de 100 cana mal olan Fetih ile Hamas arasındaki kardeş kavgasına Mekke'de sulh çaresi aranırken, kendilerini karşı cephelerde birbirlerine silah çekerken bulan kardeşler kolay kolay barışacağa benzemiyor.

GAZZE - Filistin'de 100 cana mal olan Fetih ile Hamas arasındaki kardeş kavgasına Mekke'de sulh çaresi aranırken, kendilerini karşı cephelerde birbirlerine silah çekerken bulan kardeşler kolay kolay barışacağa benzemiyor.
Cebeliye mülteci kampında Ottol kardeşler buna en çarpıcı örnek. 19 yaşındaki Hamada, Fetih safında Hamaslılarla çatışmada bir gözünü kaybetti. Hamaslı olan 22 yaşındaki ağabeyi Tahsin, aynı çatışmada karnından yaralandı. Şimdi ikisi de aynı evde iyileşmeyi bekliyor, ama farklı katlarda yatıyor.
Aile iki kamptan gelen ziyaretçilerin karşılaşmasıyla gerilim çıkmasını önlemek için odaları ayırmış.
Hamada "İyileşince intikam alacağım" derken Tahsin, Mekke'deki zirveden barış çıkmasını ve kardeş kanının durmasını istiyor. Tahsin, Hamas'ın amca evine düzenlediği baskında çatışma çıktığını, kardeşini uyarmaya giderken karnından vurulduğunu belirterek, "Liderler kardeşler arasındaki uçurumu derinleştirmesin" temennisinde bulunuyor. Baba Muhammed Ottol ise Fetih ile Hamas Mekke anlaşmaya varamazsa iki oğluna örgütlerden el çektireceğini söylüyor.
Bir düşman kardeş hikâyesi de Ziada ailesinde yaşanıyor. 30 yaşındaki İbrahim, Abbas'a bağlı Kuvvet 17'de, 25 yaşındaki kardeşi Abdülkerim Hamas hükümetine bağlı Yürütme Gücü'nde görevli. Abdülkerim beş ay önce Fetihliler tarafından kaçırılınca başına gelenleri şöyle anlatıyor: "Bana 48 saat işkence yaptılar. Gözlerimi bağlayıp vurdular, elektrikli sobayla vücudumu yakıp sigara söndürdüler. Soyup kablolarla bağladılar."
İşkence rekabeti
Hamas, Abdülkerim'deki işkence izlerinden poster yapmış. "Bunları Yahudiler değil kardeşlerimiz yaptı. Size bu suç için Yahudi patronlarınız ne kadar ödedi?' yazılı poster evde asılı. İbrahim, "Hamas'ın işkencelerinin fotoğraflarını istersen getirebilirim" karşılığını veriyor. Anne Fatima, gönlü Hamas'ta olsa da, "Kardeş kardeşle savaşır mı? Birlikte İsrail'le savaşın" öğüdünü veriyor. Hal böyleyken, gözler kulaklar Filistin lideri Mahmud Abbas ile Hamas lideri Halid Meşal arasında Mekke'de başlayan zirvede. (ap, The Times)