Filistin'de kardeş kavgasına 22 kurban

Filistin'de Hamas ile Fetih arasındaki koalisyon hükümeti ve ateşkes anlaşmalarına rağmen kardeş kanı durmuyor. Pazardan beri Hamas ve Fetih güçleri arasında şiddetlenen çatışmalarda dün öldürülen...

GAZZE - Filistin'de Hamas ile Fetih arasındaki koalisyon hükümeti ve ateşkes anlaşmalarına rağmen kardeş kanı durmuyor. Pazardan beri Hamas ve Fetih güçleri arasında şiddetlenen çatışmalarda dün öldürülen 14 kişiyle birlikte ölü sayısı 22'yi buldu. Yaralı sayısı ise 'onlarca' diye ifade ediliyor.
Olaylar Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın komutanlarından İbrahim Munya'nın öldürülmesiyle çığrından çıktı. Hamaslılar Gazze'deki Karni geçidi yakınında Filistin lideri Mahmud Abbas'a bağlı 'Başkanlık Muhafızları'nın eğitim kampına tanksavar roket ve el bombalarıyla saldırdı. Muhafızların sözcüsü Tevfik Hussa, Hamaslıların kuşattıkları kamptan çekilir gibi yapıp pusu kurduklarını ve sekiz kişiyi öldürdüğünü söyledi. İzzeddin Kassam ise suçu İsrail'e yıktı. Diğer çatışmalarda ise biri Fetihli altı kişi öldü.
İsrail'in 1948'de kuruluşunun anıldığı Nakba Günü nedeniyle yapılan birlik çağrıları intikam hırsını dindirmezken, Hamas'a karşı mücadeleyi güçlendirmek için ABD finansmanı ve İsrail onayıyla Mısır'da askeri eğitim gören 500 Fetihli dün Gazze'ye girdi. Çatışmalar nedeniyle Filistin Meclisi dünkü toplantısını iptal ederken, Abbas, taraflara çatışmaları durdurma çağrısı yaptı. Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti de "Gazze'nin yeni bir Somali olmasına izin vermeyeceğiz" çıkışı yaptı. Birçok Filistinli evlerine kapanırken, üniversiteler de eğitime ara verdi.
Nobel ödüllüler konferansına evsahipliği yapan Ürdün Kralı Abdullah ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ağırladı. Abdullah'ın Suudi barış planına desteğini istediği Olmert, "Müzakere edebilirim" dedi.