Filistin'de yine kaos

Hamas'ın engellemelerine rağmen Gazzeliler kenti hızla terk ediyor.


Filistin lideri Abbas, Batı'nın desteklediği olağanüstü hal hükümetini kurup Hamas'ı yasadışı ilan etti. Hamas da hükümeti tanımadığını açıkladı. Gazze'ye İsrail tecridi sürüyor.

RAMALLAH/GAZZE - Filistin'de yönetimin fiilen ikiyi bölünmesinin ardından, Batı destekli özerk yönetimin başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria'da olağanüstü hal hükümetini kurdu. Gazze Şeridi'ni zapt eden Hamas'ın bu hükümeti tanımadığını duyurmasına karşılık, Abbas Hamas'ın savaşçılarını 'yasadışı' ilan etti. ABD ile İsrail Abbas'a destek verip, yeni hükümeti tanırken, İsrail ordusu 'önleyici eylem' adı altında Gazze'nin kuzeyine girdi. Gazze'de tecrit halinde kalan 1.5 milyon Filistinli açlık korkusuyla gıda stokluyor.
İki kadın bakan var
Dün Ramallah'ta Dünya Bankası, IMF deneyimli Selam Feyyad'ın başbakanlığında 12 üyeli olağanüstü hal hükümeti yemin etti. Kabinede iki kadın da var: Turizm-Kadın İşleri Bakanı Hülud Deyibes ile Eğitim-Kültür Bakanı Lamiz Elami. Hükümeti meclis onayı aramadan bir ay geçici olarak görevlendiren Abbas, "Hamas'ın silahlı grupları Filistin'in meşruiyeti ve kurumlarına karşı darbe yapmalarından dolayı yasadışı ilan edildi. Bu gruplara dahil herkes cezalandırılacak" dedi. Feyyad ise Gazzelilere "Vatanı oluşturan iki bileşenin, Gazze ile Batı Şeria'nın organik, idari ve siyasi birliği konusunda ısrarlıyız" diye seslendi.
Ama Hamas sözcüsü, "Bu hükümetin yasadışı olduğunu düşünüyoruz. Tanımayacağız, birlikte çalışmayacağız" yanıtını verdi. İki taraf, televizyonlardan da propaganda savaşı yürütüyor. Fetih televizyonu, Hamas'ı 'darbeci' diye niteleyip Sünni örgütün İran desteği almasına atıfla "Şii paralı askerler, İran'a dönün" diyor. Hamas televizyonu da, Abbas ile ekibini 'Siyonist hainler' diye suçluyor.
Bugün ABD Başkanı George W. Bush'la görüşmek için Washington'a giden İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas'ın olmadığı yeni hükümet için "Barış ortağıyla birlikte çalışacağız. Bu fırsatı korumak için var gücümüzü koyacağız" dedi. Olmert, Hamas'ın seçimi kazandığı Ocak 2006'dan beri ellerinde tuttukları Filistinlilere ödemeleri gereken yüz milyonlarca doları Abbas'a göndereceğinin sinyalini veriyor. ABD'nin de ambargoyu kaldırması bekleniyor.
İki haftalık benzin kaldı
Diğer yanda İsrail, tüm sınır geçişlerini kapattığı Gazze'ye jeneratör yakıtı hariç petrol ürünlerinin sevkıyatını durdurken, Altyapı Bakanı Benyamin Ben Eliezer, "Gazze'ye tecrit sürecek, içeri elektrik ve su dışında bir şey girmeyecek" dedi. İsrail, Abbas yönetiminin isteği üzerine Gazze'ye petrol ürünü göndermeyi durdurduklarını öne sürerken, Fetihli yetkililer bunu yalanladı. Fırın, bakkal ve marketler önünde kuyruklar oluşturan Gazzeliler, çılgınca gıda stokluyor. İsrail'e göre sadece iki haftalık benzin rezervi bulunan Gazze'de benzin istasyonlarına da kalabalık üşüştü. Nüfusun yüzde 80'inin uluslararası yardımlarla ayakta durabildiği Gazze'ye tüm temel ihtiyaç maddeleri dışarıdan geliyor.
'Barak, Gazze'ye girecek'
Hamas'ın "Evinize dönün. Gazze'yi terk etmenize gerek yok" çağrısına rağmen Gazze'den sivillerin kaçışı sürüyor. Dün çoğu kadın, çocuk ve yaşlı 500 Filistinlinin yığıldığı Erez sınır kapısında İsrail askerleri havaya ateş ederek kalabalığı püskürttü. İsrail'in Gazze'nin kuzeyine birlik göndermesine koşut olarak, Times yeni Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Gazze'ye saldırı planladığını, planın F-16 jetleriyle pilotsuz saldırı uçaklarının eşlik edeceği 20 bin askeri içerdiğini yazdı. İsrail'in karşısında Fetih'in silahlarını da ele geçirmiş 12 bin Hamas savaşçısı bulacak olmasına karşın, Barak'a yakın kaynaklar "Saldırı kaçınılmaz. Sorun nasıl ve ne zaman" dedi.
Lübnan'dan Katyuşa
Öte yandan geçen yılki Lübnan savaşından beri ilk kez İsrail'in kuzeyine Katşuya füzeleri atıldı. Düşen iki füze can kaybına neden olmadı. İsrailli yetkililer füzelerin Filistinli gruplarca atıldığı tahmini yaparken, Hizbullah olayla ilgisi olmadığını açıkladı. (Dış Haberler)