Filistinli çocuğa ölümü öğreten Farfur öldü, kuzeni Nahul geldi

Filistin'deki Hamas örgütünün, çocuklara İsrail'e ve Yahudilere karşı savaşı öğütleyen hatta intihar saldırılarına övgü düzdüğünden tüm dünyada büyük tepki çekince 'öldürülen' 'Cihadcı fare' Farfur, bu kez kuzeninde dirildi.

KUDÜS - Filistin'deki Hamas örgütünün, çocuklara İsrail'e ve Yahudilere karşı savaşı öğütleyen hatta intihar saldırılarına övgü düzdüğünden tüm dünyada büyük tepki çekince 'öldürülen' 'Cihadcı fare' Farfur, bu kez kuzeninde dirildi. Hamas'a ait El Aksa televizyonunda yayımlanan 'Yarının Öncüleri' adlı çocuk programının, ünlü Walt Disney karakteri 'Mickey Mouse'sa benzeyen 'Farfur' adlı faresi, senaryo icabı topraklarını satın almak isteyen bir Yahudi tarafından dövülerek öldürülünce, bu kez ortaya bir arı olan kuzeni Nahul çıktı.
Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmesi sonrasında El Aksa'nın ölümünü çocuklara, 'Terörist bir Yahudi tarafından şehit edildi' diye açıkladığı Farfur'un kuzeni Nahul da en az onun kadar dişli. Nahul ilk programında, toprağını satmamak için direnince Yahudi'nin döve döve öldürdüğü Farfur'un intikamını alma yemini etti: "Farfur'un 'İslam çözümdür' yolunu izlemek istiyorum. Kahramanlık, şehitlik ile cihad savaşçılarının yolunu. Farfur adına, Allah'ın düşmanlarından, peygamberin ve masum çocuklarının katillerinden intikam alacağız. El Aksa onların pisliklerinden kurtuluncaya kadar..."
Ölüm kararı Hamas'tandı
Farfur'un çocukları 'İsrail ve Batı'ya karşı cihada çağırması' tepki çekince Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti, programı yayından kaldırma emri verse de Hamas, itaat etmemişti. Barguti'nin "İşgale karşı meşru mücadele yanlış aktarılıyor. Bir çocuk programının siyasi mesaj için kullanılması talihsizlik" deyince kanalın bir yöneticisi, "Barguti konuyu yanlış anlamış" demişti. Ama Hamas'ın Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesiyle Farfur öldürülmüştü. (New York Times)