Filistinli sivillerin feryadı: Çatışmayın

Filistin'de iki ay önce ulusal birlik hükümetini kurmuş olan Hamas ile El Fetih güçleri arasında pazardan beri süren çatışmalarda ölenlerin sayısı 40'ı geçerken Filistinli siviller, kardeş kanını durdurmak için kendilerini canlı kalkan olarak ortaya attı.

GAZZE - Filistin'de iki ay önce ulusal birlik hükümetini kurmuş olan Hamas ile El Fetih güçleri arasında pazardan beri süren çatışmalarda ölenlerin sayısı 40'ı geçerken Filistinli siviller, kardeş kanını durdurmak için kendilerini canlı kalkan olarak ortaya attı. Ancak açılan ateşte sekiz sivil yaralandı. Hamas, İsrail kentlerine attıkları füzelerle de 'ortak düşman'ı çatışmanın içine çekmeyi başardı.
Önceki gün Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nın bir komutanının öldürülmesine misilleme olarak Filistin lideri Mahmud Abbas'a bağlı Başkanlık Muhafızları'ndan sekizini öldüren Hamaslı güçler, dün de Fetih'in üst düzey güvenlik şefi Ebu Şbak'ın evini basıp, altı korumayı öldürdü. Hamaslılar daha sonra pusu kurup yanlışlıkla Fetihlilerin elindeki kendi beş adamlarını ve iki Fetihliyi öldürdü. Yine Gazze'de bir pusuda iki Fetihli güvenlikçi ile bir sivil yaşamını yitirdi. Fetihliler ise Gazze'deki İslam Üniversitesi'ni kuşatıp Hamaslılarla çatıştı, yedi kişi öldü.
Gazeteciler de arada kaldı
Geçen kasımda Gazze'de Hamaslıları İsrail'in baskınından kurtarmak için göğüslerini siper eden Filistin halkı ise bu kez aynı yöntemi kardeş iki taraf için denedi. Onlarca Filistinli çatışanlar arasına dalıp kendilerini canlı kalkan yaptı. Bir Filistinli, "Canlı kalkan olup sizi işgalden koruduk, şimdi de birbirinizden koruyacağız" diye yakardı. Buna rağmen silahlar susmadı ve canlı kalkanlardan sekizi yaralandı. Hamas sözcüsü Ebu Ubeyda'nın basın toplantısı yapacağı binaya gelen gazeteciler de, binada iki taraf militanlarının çatışması nedeniyle korkulu saatler yaşadı. Akşam Hamas ve Fetih ateşkes ilan etti. Ama ilan edilen üçüncü ateşkes de işe yaramadı ve akşam iki Fetih mensubu öldürüldü.
El Fetih sözcüsü Hamas'ı ağır dille suçlayıp "Tepeden tabana hepsi katil. Gazze'yi Darfur'a çevirmek istiyorlar" dedi.
Hamaslı militanlar bir yandan da İsrail kentlerine önceki gün 20, dün de sekiz füze fırlattı. Sderot'ta 30 sivil yaralanırken okullar tatil edildi, halk günü sığınaklarda geçirdi. Misillemede gecikmeyen İsrail helikopterlerle Refah'ta Hamaslı İçişleri Bakanlığı'nın karargâhını vurarak, en az dört kişiyi öldürdü. Hamaslılara ilk yardıma ise El Fetihli güvenlik güçleri gitti.
Gül arayıp yardım önerdi
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Abbas ve Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'yi arayıp şiddetin son bulması ve şubattaki Mekke ateşkes anlaşmasının uygulanması konusunda yardım önerdi. (Dış Haberler)