Filistinliler gırtlak gırtlağa

Karşılıklı saldırılar

Filistin'de El Fetih ile Hamas arasındaki kavga kızışıyor. Fetih militanları Ramallah'ta Hamas'ın çoğunlukta bulunduğu meclis binasını bastı. Hamas Gazze'de Arafat'ın evini basıp talan etti.

GAZZE - İsrail işgali altındaki Filistin'de üç ay önce zoraki birlik hükümeti kurulmasının ardından, İslamcı Hamas hükümetinin Gazze Şeridi'ni, laik El Fetih'in Batı Şeria'yı ele geçirmesiyle 'de facto' bölünmüşlük ortaya çıkarken, Filistinliler gırtlak gırtlağa. Fetih lideri ve Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas, dün Hamas lideri Halid Meşal'in 'kendisini Filistin lideri olarak tanıdıklarını' belirtip yaptığı işbirliği önerisini reddederken, çatışmalar Batı Şeria'ya sıçradı. Abbas'ın Hamaslı Başbakan İsmail Haniye yerine atadığı Dünya Bankası ve IMF deneyimli Selam Feyyad'ın yeni hükümeti kurmasındaki ısrarı sonrası Fetih militanları Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bulunan ve Hamas'ın çoğunlukta olduğu meclise baskın yaptı. Militanların bağımsız kanattan olan meclis başkan yardımcısı Hasan Kreyşe'yi kaçırması son anda önlendi. Gazze'de kontrolü ele alan Hamas da Arafat'ın konutunu basıp talan etti.
'Hükümete onay gerek'
Meşal'in çağrısına Abbas "Darbecilerle diyalog olmaz. Meşal, Gazze'de haydut devlet yaratma sürecinde. Yaşananlar planlı darbe" yanıtını verdi. Abbas'ın yardımcısı Abed Rabbo da Hamas'ın silah bırakması şartı koştu. Abbas'ın atadığı Feyyad, olağanüstü hal hükümetini bugün ilan edeceğini duyururken, Hamas'ın bu kabinenin meşruiyetini sorgulaması Fetih'in meclis baskınının yolunu açtı. Meclis sözcü yardımcısı Ahmed Bahar, Hamas'ın Ocak 2006'da seçimle iktidara gelmesine atfen "Meclis onayı almayan her hükümet anayasaya aykırı sayılır" çıkışını yaptı. Ardından Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı'ndan 250 militan, Meclis binası, Başbakanlık ve Eğitim Bakanlığı'nı bastı, havaya ateş açıp 'Hamas dışarı' sloganları attı ve çatılardaki Hamas bayrakları yerine Fetih bayrakları çekti. Militanların Kreyşe'yi kaçırma çabasını Fetihli vekiller engelledi. Militanlar, Hamas'a ait bir din okulu, kültür merkezi, televizyon ve radyo ile yardım derneklerini yağmaladı. Batı Şeria'da 150 yandaşının kaçırıldığını öne süren Hamas ise saldırılar durmazsa aynı şekilde karşılık verecekleri tehdidi savurdu.
Gazze'de maske yasağı
Gazze'deki Hamaslılar da boş durmadı. Fetih'e ait güvenlik binalarıyla askeri karargâhlarda denetimi sıkılaştırıp stratejik noktalardaki militan sayısını artıran Hamas dün Arafat'ın Başkanlık konutunu hedef seçti. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları militanları, konutu basıp bilgisayarlardan saksılarla lavabolara dek her şeyi yağmaladı. Bir görgü tanığı, "Silahlı adamların içeri girip Arafat'ın eşyalarını çaldığını ve bir yatak odasını yaktığını gördüm" dedi. Fetih güçlerinin evlerini basıp silahlarına el koyan Hamaslılar, bir yeraltı tesisinde de sivillerle Hamas militanlarına ait yedi ceset bulduklarını duyurdu.
Hamas, Gazze'de güvenlik güçlerine de maske yasağı getirdi. Hamas'a bağlı İçişleri Bakanlığı 'sadece İsrail'e yönelik saldırılarda maske takılabileceğini' duyurdu. Hamas Gazze'de gıda stoklayan ya da fiyat artıran esnafa da 'sert önlemler alma' tehdidi savurdu.
Gazze'deki şiddetten kaçan Filistinlilerin doluştuğu İsrail sınırındaki Erez geçişinde ise kontrol noktaları yağmalandı.
Hamas 'terörist örgüt'
ABD, İsrail ve Arap âlemi Abbas'a destek verdi. Beyaz Saray, Hamas'ı 'terörist örgüt' diye niteleyip, "Kimse milyonlarca Filistinli'yi terörist bir örgütün merhametine terk etmek istemiyor" dedi. ABD, yeni hükümet kurulunca Filistin'e mali ambargoyu kaldıracağını duyurdu.
(Dış Haberler)