Filistinlilere Hillary darbesi

Filistinlilere Hillary darbesi
Filistinlilere Hillary darbesi

Clinton Netanyahu ile basın toplantısında İsrail-Filistin müzakerelerinin bir an önce başlamasını istedi. Netanyahu da Filistinlileri önşart koşmakla suçladı. FOTOĞRAF: AP

Filistinliler, İsrail'le müzakere için Yahudi yerleşimlerinin dondurulması politikasında ABD'den gol yedi. Clinton, 'yerleşimler durmadan masaya oturmam' resti çeken Abbas'a baskı yaparken, geçici dondurmaya dahi yanaşmayan İsrail'in 'eşi benzeri görülmemiş kısıtlamalar getirdiğini' iddia etti

KUDÜS - Filistinlilerin barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için en azından işgal topraklarındaki Yahudi yerleşimleri inşaatlarının durması talebine Obama yönetimi ağır darbe indirdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın bu talebi İsrail’e kabul ettirememesinin ardından, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, sürekli yeni yerleşim izni çıkaran İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ‘yerleşimlerle ilgili eşi benzeri görülmemiş kısıtlamalar getirdiğini’ iddia etti.
Bölge turundaki Clinton, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından “Yahudi yerleşimleri tamamen durmadan İsrail ile görüşmem” restiyle ters yüz edilince, baskıya başladı. Kudüs’te Netanyahu ile basın toplantısı düzenleyen ABD’li kadın bakan, “Başbakanın yerleşim politikasını kısıtlama konusundaki önerileri daha önce eşi benzeri görülmemiştir. Görüşmeler için hiçbir zaman bir önkoşul olmadı. Bu daima müzakerelerin bir konusu olmuştur. Her müzakerede tümüyle yerine getirilmeyen taleplerde bulunulur” dedi. Clinton, Netanyahu’nun geçmişte Filistinlilerin İsrail ile masaya oturmak için yerleşimlerin durmasını talep etmedikleri değerlendirmesine de katıldı. Böylece İsrail’e diplomatik zafer kazandırdı. Zira Netanyahu geçeci dondurmayı bile kabul etmemişti.

Clinton ‘İstisna yok’ demişti ama...
Oysa Obama yönetimi aylarca Yahudi yerleşimlerinin durması için çağrı yapmış, Netanyahu’ya bunu kabul ettirebilmek için Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell’ı defalarca bölgeye göndermişti. Clinton, mayısta Obama’nın Netanyahu ile ilk görüşmesinin ardından, “Obama yerleşimlerin durduğunu görmek istiyor. Bazı yerleşimler, bazı ileri karakollar, kendiliğinden büyüyen yerleşimler gibi istisnalar yok” demişti. Ama eylül sonunda BM Genel Kurulu vesilesiyle Netanyahu ile Abbas’ı buluşturan Obama’nın yerleşimlerin durmasını anmamasından sonra bu talepten de ümit kesilmişti. Nitekim Clinton’ın da bir an önce görüşmelere başlanmasını istemesinin ardından, İsrail Başbakanı dünkü kabine toplantısında şöyle konuştu: “Filistinlilerin akıllarını başlarına toplamalarını umuyorum. Sürecin yeniden başlaması için eşi benzeri görülmemiş şeyler yapma istekliliğimizi gösterdik. Ama Filistinlilerin muhalefeti ve 16 yıllık barış sürecinde koymadıkları önşartlarla karşılaşıyoruz. Bugün bu gerçekliğin farkına herkes varmıştır ve elbette ABD de...” 

Filistin devleti nereye kurulur?
Filistin Yönetimi ise geri adım atmadı. Dün Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, “İsrail’e yerleşim inşaatlarını sürdürmesi için mazeret verilmemeli. Tüm yerleşim faaliyetlerini yasadışı görüyoruz. Bu, barış yolundaki baş engeldir. İsrail mazeret göstermeksizin tüm yerleşim faaliyetlerini derhal durdurmalıdır” çıkışını yaptı. Filistin tarafı, BM, ABD, AB ve Rusya’nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün 2003’te taraflara imzalattığı Ortadoğu barışı için yol haritası uyarınca yerleşimlerin durmasının İsrail’in yükümlülüğü olduğuna dikkat çekiyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs, uluslararası yasalar ve BM kararları çerçevesinde işgal ve ilhak altında, dolayısıyla buralardaki yerleşimler yasadışı. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaşayan yerleşimcilerin sayısı yarım milyonu geçerken, bu kendi başına ayakta durabilecek bir Filistin devleti kurulmasını imkansız kılıyor. (Dış Haberler)