Filistinlilere Rusya kol kanat geriyor

Filistin lideri Mahmud Abbas, Fetih ortak hükümetinin temelini atıp Batı ambargosunun kaldırılması için AB kapısını çalarken Rusya Filistin'e kucak açıyor.

MOSKOVA - Filistin lideri Mahmud Abbas, Fetih ortak hükümetinin temelini atıp Batı ambargosunun kaldırılması için AB kapısını çalarken Rusya Filistin'e kucak açıyor. Ortadoğu Dörtlüsü'nün çarşamba günkü toplantısında ABD'nin ambargonun sürmesi çabasına taş koyan Rusya, Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal'i bir yılda ikinci kez Moskova'da ağırlıyor.
Hamas, Meşal'in pazartesi başlayacak Moskova temaslarının Rusya'nın desteğini sağlamak için önem arz ettiğini açıkladı. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ortadoğu Dörtlüsü'nün yeni hükümetine destek verip ekonomik ve diplomatik ambargoyu bitirmesine çalıştıklarını söyledi. Lavrov, Meşal'den Filistin'de iç çatışmanın bitmesinin isteneceğini kaydetti. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayıp rahatsızlığını iletirken, İsrail hükümeti de 'Hiçbir ülke Hamas'la diyalog kurmamalı' açıklamasını yaptı.