Finlandiya gamalı haçına sahip çıkıyor

AB üyesi Finlandiya, Avrupa'da Nazi döneminin sembolü olarak lanetlenen gamalı haç sembolünü (svastika) göğsünü gere gere kullanıyor.

HELSİNKİ - AB üyesi Finlandiya, Avrupa'da Nazi döneminin sembolü olarak lanetlenen gamalı haç sembolünü (svastika) göğsünü gere gere kullanıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler Almanyası'yla savaşırken bile uçaklarında svastika taşımış Finlandiyalılar, ülkede yüzyıllardır iyi şansı temsil eden sembolü, şimdi de gazilere destek için satışa sunulan yüzüklere işledi.
Finlandiya Savaş Gazileri Derneği, ülkedeki 80 bin İkinci Dünya Savaşı gazisine yardım için, 1940'larda hava kuvvetleri mensuplarının kullandığı yüzüğün svastika ve gül sembolleriyle süslenmiş kopyalarını yaptırıp satışa sundu. Hava kuvvetleri yüzüğünün orjinali, demirden yapılıyordu ve eskiden evlilik yüzüklerini orduya bağışlayan çiftlere veriliyordu. Yüzüğün gamalı haç işlemeli 60 bin yeni kopyası marketlerdeki yerini alırken, internetten de 80 dolara satışa sunuldu. Şimdiye dek 16 bin adet satılan ve geliri gazilere kalacak yüzüklerin popüler olması için Finli sanatçı ve sporcular da televizyon reklamlarında boy gösterdi. "Bu yüzüklerin erkekler ya da büyükleri savaşta yer almış gençler için mükemmel bir hediye olacağını düşündük" diyen dernek başkanı Pia Mikkonen'e "Finlandiya'da kafa karışıklığı yok. Gamalı haç biz Finler için negatif bir sembol değil" vurgusu yapıyor. Yine de dernek bir yazılı açıklama ile amblemin diğer ülkelerdeki gamalı haçla ilgisi olmadığını belirtmeyi ihmal etmedi.
Tarih öncesi dönemlerden kalma gamalı haç sembülü Sanskritçede 'iyi olmak, mutlu ve sağlıklı olmak' anlamına geliyor. Bu sembol Hinduizm ve Budizme göre kutsal. Hindular, bu sembole dünya çapında itibarını iade etmek için uğraşıp duruyor. (Telegraph)