Finliler başbakanın aşkıyla yatıp kalkıyor

Huzur dolu siyasi iklimiyle ünlü İskandinav ülkesi Finlandiya, 'en seksi erkek' unvanlı Başbakan Matti Vanhanen'in aşk maceralarıyla çalkalanıyor.

HELSİNKİ - Huzur dolu siyasi iklimiyle ünlü İskandinav ülkesi Finlandiya, 'en seksi erkek' unvanlı Başbakan Matti Vanhanen'in aşk maceralarıyla çalkalanıyor. 2005 yılında hostes olan eşi Merja'dan boşanmış olan iki çocuk babası 52 yaşındaki Vanhanen, internette tanıştığı üç çocuk annesi sevgilisi Susan Kuroner'den cep telefonu mesajıyla ayrılınca medyanın en büyük eğlencesi haline geldi. 18 Mart'taki genel seçimler öncesinde gazetelerin aşk hikâyelerini tefrika etmesi nedeniyle zaten başı belada olan Vanhanen'e son darbe ise 'Bitti' yazılı bir SMS'le terk ettiği Kuronen'in 'Başbakanın Kız Arkadaşı' adlı bir kitap yazması oldu. Ancak Finliler, 'hızlı ve teknolojik aşk hayatı'yla manşetleri süsleyen 'çapkın liderine' sahip çıkıyor. Zira dün itibarıyla 'Kuronen'in artık susmasını' isteyen bir dilekçeyi imzalayan Finlilerin sayısı 58 bini geçti.
Gazetelere 'Stasi' benzetmesi
Adı eski Fin güzeli Tanja Karpela ve kültür bakanı Tarja Sarela'yla da aşk dedikodularına karışan Vanhanen ise en büyük eğlencesinin odun kırmak ve ev tadilatıyla uğraşmak olduğunu söylerken, eski bir gazeteci olarak basına yüklenmeyi de ihmal etmedi. Vanhanen, geçen yıl Iltalehti ve Ilta-Sanomat gazetelerini eski Doğu Alman gizli servisi Stasi'ye benzetip "Finlandiya'da hiçbir türde köktencilik veya Stasi'nin ticari türevini istemiyoruz. Medyada çok farklı pratikler var. Ama bazı gazeteler, sadece ticaret yapıyor" çıkışı yapmıştı.
Vanhanen'den "Beni bir mesajla çöpe attı" diyerek şikâyetçi olan Kurkonen
ise halkın tepkisi ve yayımcısının talebi üzerine kitabından bazı bölümleri çıkarmak zorunda kaldı. Uzmanlara bakılırsa, tüm bu skandallar, Vanhanen'in siyasi hayatına zarar vermeyecek. Medya uzmanı Erkki Karvonen, "Halk, Vanhanen işini doğru yaptıkça, özel hayatının
önemsiz olduğu kanısında. Hatta bunları boşanmış biri için normal görüyorlar" değerlendirmesini yapıyor.