Fischer kitabında tank krizini anlattı

Almanya'nın Yeşiller Partisi'nin liderliğini yapmış eski dışişleri bakanı Joschka Fischer, yeni çıkan 'Kırmızı-Yeşil Yıllar. Alman Dış Politikası-Kosova'dan 11 Eylül'e' adlı kitabını dün tanıttı.

BERLİN - Almanya'nın Yeşiller Partisi'nin liderliğini yapmış eski dışişleri bakanı Joschka Fischer, yeni çıkan 'Kırmızı-Yeşil Yıllar. Alman Dış Politikası-Kosova'dan 11 Eylül'e' adlı kitabını dün tanıttı. Fischer, Almanya ve Türkiye arasındaki 'tank krizine' yani Türkiye'ye deneme amacıyla verilen Leopard-I tipi tanklarına değindi. Türkiye'nin NATO üyesi olmasına rağmen bu silahları Güneydoğu'da kullanma olasılığına atıf yapan Fischer, "Bu nedenle böyle bir sevkıyat, Sosyal Demokratlarla koalisyon anlaşmasının açık ihlali anlamına gelecekti. Yeşiller bu karara karşı çıkmakta haklıydı" dedi. Tank krizinin iktidar ortağı Sosyal Demokratlarla zorlu görüşmelerden sonra Türkiye'deki insan haklarına bakılarak karar verilmesinde uzlaşıldığı belirtiliyor.
Fischer, Yeşiller'in geçen ay 'Almanya'nın Afganistan'daki askeri varlığının sürmemesi' kararı almasını da kınadı: "Partimin, yedi yıllık bakanlığımın en önemli kararlarından birinden saptığını görmek acı verdi."