Flaman-Valon ayrılığının sembolü Miss Belçika

Flaman ve Valonların uzlaşmazlıkları yüzünden hükümetsiz kalan Belçika'da siyasi fay hatlarını bu kez de bir güzellik kraliçesi oynattı. Miss Belçika seçilen Alizee Poulicek, binlerce kişinin katıldığı etkinlikte Flamanca bilmediği ortaya çıkınca ıslıklandı. Manşetlere çıkan sarışın güzel Poulicek, Belçika'nın Fransızca konuşulan Valon bölgesinden geliyor.

BRÜKSEL - AB'nin kalbinin attığı Belçika'da 10 Haziran seçiminden beri Flaman-Valon anlaşmazlığından ötürü hükümet kurulamazken, federasyonun parçalanacağı kehanetinin emarelerinden biri Belçika güzeli yarışmasında zuhur etti. 10.5 milyonluk nüfusun yüzde 60'ını oluşturup ekonomik yükü sırtlayan Flamanlar, devlet yardımıyla yaşayan Valonlara tembelliğin yanı sıra 'Biz Fransızca biliyoruz, ama siz Flamanca öğrenmeye tenezzül bile etmiyorsunuz' suçlamasını da yöneltiyor. Bu tezi haklı çıkarırcasına,
'Miss Belçika' yarışmasını Frankofon Valon bölgesinden gelip Flamanca bilmeyen bir sarışın güzel kazandı.
Belçika'daki fay hattını simgeleyen 20 yaşındaki Alizee Poulicek, cumartesi gecesi Flaman bölgesindeki Antwerp kentinde düzenlenen yarışmada 4 bin davetli önünde Flamanca yöneltilen 'Gelecek için ne umutlar besliyorsunuz' soruunu anlayamadığı için yanıtlayamadı. Poulicek, davetliler tarafından yuhalansa da, herhalde çoğu Valon olan televizyon izleyicilerinin oylarıyla tacı kaptı. Ama ertesi gün Flaman basını 'Miss Belçika Flamanca konuşamıyor' manşetleriyle çıktı. İşin daha da ilginci, mankenlik deneyimli kraliçenin, Fransızca ile Çekçe'nin yanı sıra İngilizce de bilen bir lisan öğrencisi olması.
Flamanlar yuhaladı
Babası Çek, annesi Belçikalı Poulicek, yarışmadan önce Flamanca dersi almaya başladığını söyleyip kendisini daha da geliştirme sözü verdi. Ama basın toplantısında Flaman gazetecilerin yönelttiği sorular karşısında sadece kem küm edebildi. Flamanca Het Laatste Niuews gazetesi de, ülkenin altı aydır hükümetsiz kalmasına yol açan Flaman ve Valon toplumları arasındaki krizin eğlence sektörüne bile sirayet ettiğini ve bu ortamda Poulicek'in kraliçe seçilmesinin uygun olmadığını yazdı. Fransızca La Libre ise, Flamanca 'çift dilli' anlamına gelen kelimeyi kullanıp 'Miss Belçika tweetalig değil' derken, kraliçeyi Flaman küstahlığını alt ettiği için kutladı.
Güneydeki Valon bölgesinin Huy kentinde yaşayan Poulicek, yaşamının yarısını Çekya'da geçirmiş ve sadece altı yıl önce Belçika'ya dönmüş. Ve Valonya'da Flamanca konuşmasına hiç gerek olmamış. Ama artık kriz bacayı sardığından, kırık dökük Flamanca'yla "Daha fazla çaba göstermem, daha çok öğrenmem lazım" diyor. Güzellik yarışmasının organizatörü Darlene Devos
ise, "Kraliçenin Flamanca bilmemesi yüzünden kopartılan gürültünün önemi yok. Asıl 'Miss Belçika çok çirkin' deselerdi felaket olurdu" görüşünde.
Anketler hem Flamanların hem de Valonların çoğunun, Belçika'nın 20 yıl sonra da yaşamasını istemesine rağmen, bunun gerçekleşeceğine inanmadığını gösteriyor. Dün Kral II. Albert, seçim mağlubu Başbakan Guy Verhofstadt'ı 'geçici hükümet' kurmakla görevlendirmek zorunda kaldı. (afp, ap)