Flamanlarla Valonlar bayrak kavgasında

BRÜKSEL - Fransızca konuşan Valonlarla, Flamanca konuşan Flamanlar arasındaki ayrılıkçılık kavgasının eksik olmadığı federal yapıdaki Belçika’da bu kez bayrak krizi çıktı. Yabancı ülkelerdeki elçilik ve temsilciliklerde Valonya ve Brüksel bayraklarının asılıp Flaman bayrağının dışlandığı haberleri üzerine Flaman cephesi patladı.
Flaman Senatör Louis Ide, “Bazı ülkelere giden Belçikalılar, büyükelçiliklere asılı Valon horozunu görüyor ama Flaman aslanını göremiyor” diyerek Dışişleri Bakanı Yves Leterme’e “Bayrak kışkırtmasına son verilmesi için gereken önlemi alın” diye seslendi. Dışişleri Bakanlığının ‘Fransızca konuşanların hâkimiyetinde kalmasından’ da yakınan Ide, 11 Temmuz’da Letonya’nın başkenti Riga’daki büyükelçilik binasında Flaman bayramı kutlanırken Valon bayrağının dalgalandırıldığı örneğini verdi. Dışişleri kaynakları ise, bu tür olayların kasıtlı olmadığı ve bayrakların karıştırıldığı iddiasında.
Avrupalı egemen devletlerin 1830’da tampon bölge olsun diye kurduğu suni bir devlet olan bugünün AB merkezi Belçika’da fakir Valonlarla zengin Flamanlar arasındaki gerilim yüzünden 2007’deki seçimin ardından uzun süre hükümet kurulamamıştı. ‘Kahrolsun Belçika’ sloganına sarılan Flamanlar arasında ayrılıkçılık giderek artarken, Hollanda’ya bağlanma fikri de taraftar topluyor. (aa)