Forsyth: Vallahi darbeyle alakam yok!

Forsyth: Vallahi darbeyle alakam yok!
Forsyth: Vallahi darbeyle alakam yok!

Ünlü yazar yeni kitabı için Gine Bissau?ya gitmişti.

BİSSAU - Batı Afrika ülkesi Gine Bissau’da Genelkurmay Başkanı Tagme Na Waie ile Devlet Başkanı Joeo Bernardo Vieira arasındaki siyasi rekabetin ‘birbirlerini öldürtmeleriyle’ sonuçlandığı siyasi kriz sürerken, olaydaki ‘dış parmağa’ dair şüpheler uyandı. Zira 1973’te Ekvador Ginesi’ndeki askeri darbeyi sinemaya da çekilmiş ünlü ‘Savaş Köpekleri’ adlı kitabında aktarmış olan Britanyalı casus romanları yazarı Frederick Forsyth bu kez Gine Bissau’da ‘sahneye çıktı’. 1973’teki darbeye mali destek verdiğini yakın zamanda itiraf etmiş Forsyth Gine Bissau’da yaşananlarda parmağı olmadığını söyledi.
BBC’ye konuşan ünlü yazar Gine Bissau Devlet Başkanı Vieira’nın birkaç saat önce ölüm emrini verdiği genelkurmay başkanına sadık askerlerce öldürülmesine bizzat tanıklık ettiğini anlatırken, “Bu ülkeye yeni kitabımın araştırması için geldim. Sizi temin ederim darbeyle işim yoktu” esprisini yaptı. 

Dehşet tanıklık: Ölmeyince palayla kıydılar!
Otel odasında bir patlama ile yerinden fırlamış olan Forsyth, gördüklerini şöyle hikaye etti: “Askerler villasına gidip, pencereye bomba attı, bu onu yaraladı ama öldürmedi. Çatı çöktü, yine ölmedi. Enkazdan çıkmaya çalıştı ama derhal vuruldu. Bu da onu öldürmedi. Sonra askerler onu kaynanasının evine götürüp palayla kıydılar.”
Hem Tagme ve hem Vieira suikastlarını çözmek için adli tıp uzmanıyla akşam yemeği yediğini de anlatan Forsyth, “Bu iki adam birbirinden nefret ediyordu. Başkan son derece sert adamdı, genelkurmay başkanı da. Burada iki Mother Theresa’dan söz etmiyoruz” dedi. Yazar gördüklerini yeni kitabında kullanacağını ekledi.
Vieira’nın öldürülmesi sonrası ordu darbe yapmadığını duyurmuşken, yasalar gereği Parlamento Başkanı Raimundo Pereira geçici başkanlık görevine başladı. (bbc)