Fort Dix zanlılarının aileleri perişan

ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix üssüne saldırı planlama suçundan pazartesi tutuklanan ve aralarında Türk zanlı Serdar Tatar'ın da olduğu altı kişi dün mahkemeye çıkarıldı.

CHERRY HILL - ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix üssüne saldırı planlama suçundan pazartesi tutuklanan ve aralarında Türk zanlı Serdar Tatar'ın da olduğu altı kişi dün mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme 'kaçma riskleri' olduğu gerekçesiyle tutukluluklarının kefaletsiz devamına karar verirken, ailelerinin başı fena dertte. Tatar'ın babası Müslüm Tatar'ın işlettiği üs yakınındaki Super Mario Pizzacısı aldığı tehditler sonucu iflas riskinin, Türkiye'deki annesi de sinir krizinin eşiğinde.
Tatar'ın avukatı Richard Sparaco, müvekkilinin tutuklanmasının ailesine maddi manevi yıkım getirdiğini anlattı: "Pizzacının neredeyse tüm çalışanları işten ayrıldı ve müşteriler bıçak gibi kesildi. Pizzacıyı kapatmak zorunda kalacağını düşünüyor. Perişan." Sparaco, baba Tatar'ın çarşamba gecesi evinin kapısının tekmelendiği ve ırkçı bir küfre hedef olduğunu anlatıp, "Tehditler ve nahoş mesajlar da almış. Tatar'ın Türkiye'deki annesi sinir krizi geçirmenin eşiğine gelmiş" diye de ekledi.
Arnavut asıllı 'zanlı kardeşler' Elvir, Dritan ve Shain Duka'nın ailesi de zorda. 23 yıldır ABD'de yasadışı bulunan baba Ferik, göç yasalarını ihlalden tutuklandı. Yetkililer, anne Zurata'yı tutuklamayıp 16 yaşında oğlu olduğu gerekçesiyle celp yollamakla yetindi. (Star Ledger)