Fox'tan Kanada'ya manikür-pedikür ayıbı

Fox'tan Kanada'ya manikür-pedikür ayıbı
Fox'tan Kanada'ya manikür-pedikür ayıbı

Kayıpları artan Kanada Afganistan?dan asker çekebilir.

TORONTO - Amerikan Fox News televizyonu, Washington’ın ‘terörle’ mücadeledeki önemli ortağı ve kapı komşusu Kanada’nın Afganistan’daki askerlerini ‘efemine’ gibi gösterip önemiyle dalga geçen bir talk-şov programı yüzünden Toronto ile papaz oldu. 

‘Kanada’yı işgal fırsatı!’

Kanalın ‘Red Eye with Greg Gutfeld’ adlı programı, Kanadalı Korgeneral Andrew Leslie’nin 2011’de Afganistan’dan çekildikten sonra bir yıl askeri operasyonlara ara verme ihtiyacı duyduklarına dair sözlerini makaraya sarınca Kanada Savunma Bakanlığı’ndan zılgıtı yedi. 17 Mart’ta yayınlanan programın sunucusu Greg Gutfeld, Leslie’nin sözleriyle Kanadalı askerlerin manikür ve pedikür için molaya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek dalga geçti. Bununla yetinmeyen Gutfeld, “Kanada ordusu biraz yoga yapmak, manzara resmi çizmek ve görkemli beyaz kapri pantolonlarla plajlarda koşmak için mola istiyor” deyip ekledi: “Bu komik ülkeyi işgal etmek için mükemmel zaman değil mi? Nasıl olsa orduları olmayacak.” 

116 askerini yitirmişti

Konuğu komedyen Doug Benson da “Kanada ordusunun Afganistan’da olduğunu bilmiyordum. Kanada savaşmak istemediğinde kaçacağın yerdir sanıyordum” diye ekledi. Doğaçlama parodi internet ortamında hızla yayılırken, Kanadalıların çileden çıkması gecikmedi. Fox News’e boykot çağrıları yapılırken, Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, Afganistan’da cuma günü ölen dört askerin önceki günkü cenaze töreninde “Bu ahmakça. Duygusuz. Kanada ölen kahramanlarını karşıladığı bir sırada tiksindirici” diye çattı. Hükümet de özür istedi. Bunun üzerine Gutfeld “Kanada’nın cesur kadın ve erkeklerine saygısızlık etmek istemedim” diyerek özür diledi. Benson’ın da Kanada’nın Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’da Komedi Kuşağı’nda planlanmış iki şov programı iptal edildi. Afgan cephesinde 2 bin 500 askeri olan Kanada bugüne kadar 116  kayıp verdi. (afp)