Fox'un WikiLeaks için dâhice önerisi: Suikast!

Fox'un WikiLeaks için dâhice önerisi: Suikast!
Fox'un WikiLeaks için dâhice önerisi: Suikast!

Iraklı esirlerin çeşitli hallerde dövüldüğü fotoğraflar ifşa edildi.

Sağcı FoxNews internet sitesi, ABD ordusunun kirli çamaşırlarını ifşa eden WikiLeaks'in 'suikast' yoluyla susturulmasını önerdi.

WASHINGTON / RAW STORY
Sağcı Amerikan medyasının lokomotifi FoxNews’in analistlerinden Christian Whiton, ABD ordusunu Irak ve Afganistan ’daki kirli çamaşırlarını sergileyen WikiLeaks’i susturmak için ‘dâhice’ çözümler önerirken suikast düzenlenmesini de salık verdi. George W. Bush döneminde Dışişleri’nde görev yapmış Whiton, FoxNews.com’deki köşe yazısında WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ve ekibinin ‘düşman savaşçı’ ilan edilmesi ve bunlara karşı ‘yargı dışı yöntemler’ kullanılmasını istedi. Kongre ve Başkan Barack Obama’yı ‘uyuşuk’ davranmakla suçlayan Whiton, WikiLeaks’e karşı ‘savaş’ isteyerek bir dizi önlem sıraladı: 

‘WikiLeaks’i hack’leyin’
Assange hakkında casusluk gerekçesiyle suç duyurusunda bulunun, iadesi için müteffiklere baskı yapın, WikiLeaks’e yardım eden kuruluşlara mali yaptırım uygulayın ve ordu bünyesinde yeni kurulan siber-güvenlik birimleri WikiLeaks’i hack’lesin. Whiton, ‘terörist dostu’ diye nitelediği WikiLeaks’in ABD’ye karşı politik savaş ilan ettiğini savundu. Fox’a yanıt Time dergisinden geldi. Yüksek Mahkeme’nin Pentagon’un gizli Vietnam Savaşı belgelerini yayımlayan New York Times’ı suçsuz bulduğunu hatırlatan Time WikiLeaks’in yaptığının da suç oluşturmadığını yazdı.