Fransa, Britanya ile birleşme önermiş

Avrupa'da Anglo-Sakson kültürüyle yıldızları barışmayan Fransa'nın Cezayir'de zora girince önce Britanya ile birleşmeyi önerdiği, Londra bunu reddedince Uluslar Topluluğu'na girmeyi teklif ettiği ortaya çıktı.

LONDRA - Avrupa'da Anglo-Sakson kültürüyle yıldızları barışmayan Fransa'nın Cezayir'de zora girince önce Britanya ile birleşmeyi önerdiği, Londra bunu reddedince Uluslar Topluluğu'na girmeyi teklif ettiği ortaya çıktı. Britanya'da açıklanan Ulusal Arşivler'deki belgelere dayanan BBC'ye göre, dönemin Fransa Başbakanı Guy Mollet, Eylül 1956'daki Londra ziyaretinde meslektaşı Anthony Eden'e birleşme önerisini açtı. Öneri Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdülnasır'ın Süveyş Kanalı'nı kapatıp, Cezayir'e de Fransız işgaline karşı omuz verdiği bir dönemde yapıldı. Görüşmede 'Anglophile' yani İngiliz kültürüne âşık olduğunu da söyleyen Mollet'in derdi Britanya desteği sağlamaktı. Eden, Mollet'in Fransa-Britanya birleşmesi önerisini reddetti. Ancak Mollet B planını Eden'in Paris ziyaretine saklamıştı: Fransa'nın Britanya Uluslar Topluluğu'na katılması. Bu Kraliçe 2. Elizabeth'in Fransa'nın başı olması anlamına geliyordu.
'Fransızın Kraliçe'yi kabulü sorundu'
Belgede Britanyalı bakan Sir Norman Brook'un şu sözleri yer alıyor: "Eden öneriyi dikkate almamızı düşünüyordu. Mollet ise Kraliçe'nin başkanlığını kabul zorluğu çıkacağını..." Mollet, o sırada İsrail'i tutan Fransa ile Ürdün'ü tutan Britanya'nın Ortadoğu'da çatışmaması temennisini da aktarmış. Tarih önerinin gerçekleşmediğini gösterse de ikinci öneriye Londra'nın ne dediği meçhul. Fransa ertesi yıl, Almanya ile Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kuran Roma Anlaşması'nı imzaladı.