Fransa buzdağının görünen yüzü

Fransa buzdağının görünen yüzü
Fransa buzdağının görünen yüzü
Sert uyarılarla Fransa'nın Ermeni tasarısını önleyemeyen Türkiye, tasarının Anayasa Konseyi'nden dönmesi için tepkileri düşürdü.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Fransa’nın ‘Ermeni soykırımının inkârını suç sayan tasarısı Türkiye ’yi ayağa kaldırdı. Senatoda tasarı görüşülürken ilginç yaptırım önerileri havada uçuştu. Çıtası yüksek uyarılar işe yaramadı. Şimdi yasanın yürürlüğe girmesini engelleyebilecek tek bir aşama var. O da 60 Fransız senatörün Anayasa Konseyi’ne başvurup yasayı iptal ettirmesi. Dışişleri Bakanlığı da son ana dek yasayı engelleme stratejisi çerçevesinde yasanın Anayasa Konseyi’ne taşınması için lobi yapıyor. TOBB gibi bazı sivil toplum örgütleri de Dışişleri Bakanlığı’na destek veriyor. Hükümet, Türkiye için imza verecek senatörlerin desteğini kaybetmemek için tepkilerin dozunu düşük tutuyor.

Ne tür yaptırımlar olacak?
İtiraz beklentisi sonuçsuz kalır ve yasa yürürlüğe girerse Fransa’ya karşı önlemler alınacak. Diplomatik kaynaklara göre, önlemler, basında gündeme geldiği gibi Galatasaray Lisesi ve Üniversitesi ya da Fransız Kültür Merkezleri ile ilgili değil siyasi ve ticari ilişkileri etkilecek adımlar olacak. Dünya Ticaret Örgütü şartları nedeniyle Fransız mallarına ambargo söz konusu değil. Buna karşın büyük ihalelerde Fransa dışarıda bırakılacak. İlişkilerin maslahatgüzar seviyesine düşürülmesi siyasi önlemler arasında. Yine de tedbirlerin Fransa’nın önemli avantajları nedeniyle siyaseten ‘caydırıcı’ boyutlara varması beklenmiyor.

Dalga dalga yayılabilir
Ancak benzer yasaların gelecek 3 yıl da başka ülkelerde gündeme gelmesi riski var. Bugüne dek 20’den fazla ülke parlamentosu bu tür tasarıları kabul etti ama Ermeni diyasporası, 1915’teki olayların 100. yılında bu sayının 100’ü bulması için çalışıyor. Bugüne dek bu tür tasarıları gündeme getiren ülkelerle tek tek uğraşan Dışişleri, yeni girişimlere karşı daha kapsamlı bir strateji arayışına girdi. Bakanlık, yeni atamalarla ‘soykırım iddialarıyla mücadele’ ekibini güçlendirebilir. Amaç, Erivan’la diyaloğun canlandırılması ve ‘soykırım’ tartışmasının tarihçiler zeminine kaydırılması gibi ‘önleyici’ adımlarla ABD ve Avrupa’nın desteğini çekmek. Sürece darbe vurabilecek Azerbaycan’ın direncinin kırılması için de Bakü’nün Fransa konusunda izlediği ‘ikircikli’ politikaların gerekçe yapılması kaçınılmaz.