Fransa nefesini tuttu, Sarkozy önde

Fransa'da yarınki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için nefesler tutuldu. İktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy ile...
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS- Fransa'da yarınki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için nefesler tutuldu. İktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nicolas Sarkozy ile Sosyalist Parti adayı Segolene Royal'in yarışacağı seçim sonucunda Fransızlar, ya ilk göçmen cumhurbaşkanı ya da ilk kadın lideriyle tanışacak. İki rakip de, çarşamba günkü ekran düellosunu kazandığını iddia ederken, anketlere göre galip belli. Tartışma sonrası yapılan üç anket de Sarkozy'nin 6-9 puan farkla önde olduğunu gösterdi. Ipsos, CSA ve Sofres'un anketlerine göre, Sarkozy sırayla yüzde 54.5, yüzde 54 ve yüzde 53 oyla zafer ilan edecek. Anketler, başta Royal'e yönelen sağcı Fransa Demokrasi Birliği (UDF) adayı François Bayrou'nun ilk turdaki yüzde 18.5'lik oyunun giderek Sarkozy'ye kaydığını da gösterdi.
'68'e vedaya hazır olun'
İki rakip son mitinglerinde ise yine iddialıydı. Sarkozy, Montpellier'deki mitingde, sola çatıp "68 Mayısı'na bu pazar elveda demeye hazır olun" dedi. UMP lideri, Fransızlık gururunu öne çıkardı: "68 ruhu entelektüel, siyasi ve basın gücünü ele geçirip siyaseten doğruculuğunu benimsettiğinden beri ulus, cumhuriyet ve devlet adına konuşamaz olduk. Ben Fransa'yı sadece bir fikir olarak görmeyi bıraktım. Onu kimliğiyle değerleri olan bir insan gibi görüyorum."
Royal ise Lille mitinginde "Bir kadını seçmeye cesaret edin!" derken, dün de halkı 'Sarkozy tehlikesine' karşı uyardı: "Bu sanki tabu, kimse konuşmuyor ama Sarkozy seçilirse özellikle banliyölerde büyük şiddet olacak. Yüzlerce polis olmadan buralara giremiyor. Yalancı, kaba ve tehlikeli." Yanıtta gecikmeyen Sarkozy "Abartıyor. Ama toprağın ayağının altından kaydığını hissettiğinden. Çok klasik! Kendisi için üzgünüm ama sokak kavgasına niyetim yok" dedi.